تفاوت پتروشیمی و پالایشگاه

دو مفهوم پتروشیمی و پالایشگاه بسیار نزدیک هم هستند اما تفاوت هایی دارند که در اینجا توضیح داده ایم ، تفاوت پتروشیمی و پالایشگاه در مواردی چون ؛ ورودی های خالص و تقسیم بندی صنایع مربوطه کاملا مشاهده می شود.


دو مفهوم پتروشیمی و پالایشگاه بسیار نزدیک هم هستند اما تفاوت هایی دارند که در اینجا توضیح داده ایم ، تفاوت پتروشیمی و پالایشگاه در مواردی چون ؛ ورودی های خالص و تقسیم بندی صنایع مربوطه کاملا مشاهده می شود .

تفاوت پتروشیمی و پالایشگاه در چیست ؟

پتروشیمی و پالایشگاه تفاوت هایی با یکدیگر دارند ، پالایشگاه مکانی است که در آن نفت خام فرآیندهای مختلفی را طی می‌ کند و به محصولات با ارزش‌ تری مثل نفت سفید ، نفتا و نفت کوره تبدیل می‌شود . همچنین پالایشگاه ها جهت تولید محصولات تصفیه شده ، از ماشین آلات و تجهیزات استفاده می‌کنند . در مقابل کارخانه پتروشیمی به محلی می‌ گویند که در آن جا هیدروکربن‌ های نفت و گاز به محصولات جدید تبدیل می‌شوند . دیگر تفاوت پتروشیمی و پالایشگاه ، مواد اولیه آنهاست . در یک پالایشگاه مواد ورودی نفت خام است ، اما در پتروشیمی از نفت تصویه شده و گاز استفاده می‌ کنند . در نتیجه ، در توضیح این تفاوت می‌ توان گفت که پتروشیمی زیر مجموعه پالایشگاه به حساب می‌آید .

پالایشگاه

پالایشگاه در واقع تاسیساتی است که فرآورده های نفتی نهایی را از نفت خام ، روغن های نا تمام ، مایعات گاز طبیعی ، سایر هیدروکربن ها و اکسیژن ها تولید می کند . گاز پالایشگاهی مورد نیاز ، گاز ثابتی است که به عنوان سوخت پالایشگاه مصرف می شود . ورودی پالایشگاه در واقع نفت خام می باشد که کل نفت خام ورودی به واحد های تقطیر نفت خام و سایر واحد های فرآوری پالایشگاه را گویند . مواد خام و مواد واسطه ای که در پالایشگاه ها برای تولید فرآورده های نفتی نهایی فرآوری می شوند شامل ؛ نفت خام ، محصولات کارخانه‌ های فرآوری گاز طبیعی ، روغن‌ های ناتمام ، سایر هیدروکربن‌ ها و اکسیژن‌ ها ، بنزین موتور ، اجزای ترکیبی بنزین هوایی و فرآورده‌ های نفتی نهایی می‌ شوند . تفاوت پتروشیمی و پالایشگاه را با آگاهی از تعاریف هر کدام می توانید به خوبی تشخیص دهید . رول پلاستیک نیز نوعی فرآورده ی نفتی می باشد .

ورودی خالص پالایشگاه و مخلوط کن

مواد خام، روغن های ناتمام و اجزای ترکیبی که در پالایشگاه ها فرآوری می شوند یا در پالایشگاه ها یا پایانه های ذخیره سازی نفت برای تولید فرآورده های نفتی نهایی مخلوط می شوند شامل ؛ ورودی‌ های ناخالص نفت خام ، مایعات کارخانه گاز طبیعی ، سایر مواد خام هیدروکربنی ، هیدروژن ، اکسیژن‌ها (به استثنای اتانول سوخت) ، سوخت‌ های تجدید پذیر (از جمله اتانول سوخت) است . همچنین ورودی‌ های خالص روغن‌ های نا تمام ، اجزای مخلوط‌ کننده بنزین موتور و اجزای مخلوط‌ کننده بنزین هواپیمایی نیز گنجانده شده است . نهاده های خالص به عنوان ورودی های ناخالص منهای تولید ناخالص محاسبه می شود . ورودی های خالص منفی نشان می دهد که نهاده های ناخالص کمتر از تولید ناخالص هستند . نمونه‌ هایی از ورودی‌ های خالص منفی شامل ترکیب بنزین فرموله‌شده برای ترکیب اکسیژن (RBOB) تولید شده در پالایشگاه‌ها برای ارسال به پایانه‌های ترکیب و روغن‌ های ناتمام تولید شده و اضافه شده به موجودی قبل از تعمیر و نگهداری برنامه‌ ریزی شده یک واحد تقطیر نفت خام پالایشگاهی است . تفاوت پتروشیمی و پالایشگاه در ورودی خالص هر کدام نیز قابل مشاهده می باشد . در ساخت انواع پلیمر نیز به ورودی خالص آن دقت می شود .

تولید خالص پالایشگاه و مخلوط کن

گاز های پالایشگاهی مایع و فرآورده های نفتی نهایی تولید شده در یک پالایشگاه یا تاسیسات ترکیبی پایانه ذخیره سازی نفت. تولید خالص برابر با تولید ناخالص منهای نهاده های ناخالص است. تولید خالص منفی نشان می دهد که تولید ناخالص کمتر از نهاده های ناخالص برای یک فرآورده نفتی نهایی است. نمونه‌هایی از تولید خالص منفی شامل طبقه‌بندی مجدد یک محصول نهایی به محصول نهایی دیگر، یا طبقه‌بندی مجدد محصول نهایی به روغن‌های ناتمام یا اجزای ترکیبی است . استفاده از ظرفیت پالایشگاه برای تولید خالص به این صورت است که ؛ نسبت کل نفت خام ، روغن های ناتمام و مایعات کارخانه گاز طبیعی که از واحد های تقطیر نفت خام عبور می کند به ظرفیت عملیاتی این واحدها محاسبه می کنند . سوخت پالایشگاه جهت تولید خالص نیز به این صورت است که نفت خام و فرآورده های نفتی مصرفی در پالایشگاه را برای تمامی مقاصد استفاده می کنند . تفاوت پتروشیمی و پالایشگاه در تولید خالص هر کدام نیز قابل مشاهده می باشد .

تفاوت پتروشیمی و پالایشگاه
پلیمر نوعی درشت مولکول است که از تعداد زیادی مونومر ساخته شده است ، کاربرد پلیمر دامنه ی گسترده ای دارد که در بسیاری …

پتروشیمی

محصولات پتروشیمی مواد شیمیایی و پلیمری‌ ای هستند که از نفت یا گاز طبیعی به دست می‌آیند . آن‌ ها بخش مهمی از صنایع شیمیایی و پلیمری هستند زیرا تقاضا برای مواد پلاستیکی و مصنوعی به طور مداوم درحال رشد است و از طرفی سهم عمده‌ ای در اقتصاد و جامعه امروز دارند . از این محصولات برای تولید هزاران محصول مختلف که مردم روزانه استفاده می‌ کنند ، استفاده می‌ شود . به گزارش بولتن نیوز ، محصولات عمده‌ ای که توسط واحد های صنایع پتروشیمی ایران تولید می‌ شوند عمدتاً عبارتند از : کود های شیمیایی ، اوره ، فسفات دی‌ آمونیم ، کود های مخلوط نیترات آمونیم ، مواد اولیه پلاستیک ، پی ـ وی ـ سی و دی ـ او ـ پی ، مواد شیمیایی نظیر اسید سولفوریک ، اسید کلریدریک ، آمونیاک ، گوگرد ، دوده و … . با این حال ، این محصولات در مقایسه با ده‌ ها هزار مشتقی که از نفت و گاز های طبیعی به کمک تکنولوژی پیشرفته پتروشیمیایی بدست می‌آید ، بسیار اندک بوده و نشان می‌ دهد که همت و تلاش بیشتری در این زمینه باید بکار برد تا به واقعیت نزدیکتر شد . تفاوت پتروشیمی و پالایشگاه در موارد زیادی همچون ؛ تقسیم بندی صنایع نیز قابل مشاهده می باشد .

تقسیم‌ بندی صنایع پتروشیمی

تفاوت پتروشیمی و پالایشگاه در واحد های تقسیم بندی شده نیز قابل مشاهده می باشد که تقسیم بندی صنعت پتروشیمی به صورت زیر می باشد .

  • واحد های واسطه‌ ای : از مواد پایه ، خوراک واحدهای نهایی را تولید می‌کنند .
  • واحد های نهایی : در این واحد ها فرآورده‌ های انتهای زنجیره تولید و به بازار عرضه می‌شود .
  • واحد های پایین‌ دستی : در این واحدها ، فرآورده‌ های نهایی پتروشیمی به محصولات مصرفی همچون الیاف مصنوعی ، پلاستیک ، لاستیک و… تبدیل می‌شوند .
  • واحد های بنیادی : در واحد های الفین ، آروماتیک و مجتمع‌ های شیمیایی مواد اولیه به مواد پایه‌ای همچون اتیلن و پروپیلن برای واحدهای واسطه‌ای تبدیل می‌شوند .
  • واحد های بالا دستی : در پالایشگاه‌های نفت و گاز ، هیدروکربن‌ های سبک خطی اشباع یا غیراشباع موجود در نفت یا گاز ، از بقیه هیدروکربن‌ ها جدا و به‌عنوان خوراک برای واحد های بنیادی فرستاده می‌شوند .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *