تزریق گرانول

انواع گرانول در تزریق پتروشیمی گرانول

امروزه شاهد گرید های گوناگونی برای گرانول‌ های تزریقی می باشیم. هر کدام از این گرید ها کاربرد ویژه ای در صنعت پلاستیک دارند. و جهت تولید محصولات پلاستیکی گوناگونی از آن ها استفاده می شود. از اصلی ترین انواع گرانول‌ های موجود در بازار میتوان به گرانول پلی اتیلن تزریقی، گرانول پلی پروپیلن تزریقی، پلی استایرن، آکریلونیتریل بوتادین استایرن و غیره در تزریق پتروشیمی گرانول اشاره نمود. در ادامه شما را با این گریدها آشنا می‌کنیم.

گرانول پلی اتیلن تزریقی در تزریق گرانول

یکی از پر استفاده ترین انواع گرانول‌ های تزریقی موجود در بازار، گرانول پلی اتیلن می باشد. این گرانول از پودر درجه یک پلی اتیلن ساخته می‌ شود. این پودر خاصیت های منحصر به‌ فرد و کیفیت بسیار خوب دارد ولی هزینه مصرف آن زیاد می باشد. با این وجود می توان از مواد بازیافتی هم اقدام به ساخت این گرانول کرد اما کیفیت این گرانول‌ ها پایین بوده و این مورد باعث می‌شود که قیمت گرانول تزریقی کاهش یابد. گرانول‌ های بازیافتی جهت تولید محصولاتی که حساسیت بالایی ندارند، به کار برده می شوند. پلی اتیلن سنگین و پلی اتیلن سبک از مهم‌ ترین انواع پلی اتیلن‌ ها می باشند.

گرانول پلی اتیلن سنگین تزریقی

پلی اتیلن سنگین تزریقی یا گرانول سنگین تزریقی جزو گرید های گرانول در تزریق پتروشیمی گرانول به شمار می رود که وزن مولکولی زیادی دارد. این محصول دارای سختی بالا، نفوذپذیری پایین، خواص دی الکتریک و مقاومت شیمیایی مناسب است. این نوع گرانول به گونه ای است که در صورت افزایش چگالی، خواص آن نیز افزایش می یابد.

گرانول سنگین تزریقی، در گرید های مختلفی تولید شده و استفاده می شود. هر کدام از این گرید ها حاوی خصوصیات بی همتایی بوده و به همین دلیل کاربرد های گوناگونی دارند. این گرانول به‌ صورت عمده در جهت ساخت نوار جهت‌دار، کیسه بافته شده، لوله‌ ها، فیلم‌ ها، ظروف صنعتی حجیم و غیره به کار برده می شود.

تزریق گرانول

گرانول پلی اتیلن سبک

گرانول پلی اتیلن روش خطی گروهی از گرانول‌ های تزریقی در تزریق پتروشیمی گرانول می باشد که چگالی پایینی دارد و برای تولید آن‌ ها، روش فشار پایین به کار می رود. این گرید، به دلیل شاخه‌ های جانبی کوتاه و دانسته کم، دارای خاصیت کشسانی و مقاومت کششی مناسبی می باشد. به همین دلیل از جمله گرید های پر کاربرد جهت ساخت فیلم‌ های پلی اتیلنی یا نایلون و نایلکس به شمار می رود.

این گرانول فرآیند پذیری خوبی دارد و در مقابل ضربه مقاومت بالایی از خود نشان می‌ دهد. همچنین مقاومت آن در برابر مواد شیمیایی بالا می باشد. قیمت گرانول تزریقی که در این طبقه‌ بندی است، پایین بوده و این گرید از گرانول‌ ها قیمت کمی دارند.

گرانول پلی پروپیلن تزریقی

گرانول پلی پروپیلن یکی از گرید های گرانول‌ های تزریقی محسوب می شود که می‌ توان آن را به هر شکلی تبدیل کرد. این مسئله باعث شده تا این گرانول کاربرد بسیار زیادی در صنعت پلاستیک را دارا باشد.

از مهم‌ ترین خصوصیات این گرانول می‌ توان به وزن سبک آن اشاره کرد. همچنین قیمت گرانول پلی پروپیلن تزریقی در این طبقه‌ بندی پایین می باشد. کاربرد این گرید در صنعت بسته‌ بندی می باشد. همچنین در تولید اسباب‌ بازی‌ های پلاستیکی، بطری‌ ها، روکش سیم‌ ها، لوله‌ های انتقال آب و فاضلاب و تجهیزات پزشکی نیز این گرانول به کار برده می شود.

پلی کربنات

پلی کربنات گروه دیگری از پلیمر های شفاف به‌ حساب می‌ آید که از آن برای ساخت وسایل گوناگون به روش تزریقی استفاده می‌ شود. از مهم‌ ترین خصوصیات این ماده می‌ توان به شفافیت و امکان انتقال نور اشاره کرد. پلی کربنات تزریقی به منظور ساخت محصولاتی مثل چراغ خودرو ها، قطعات پلاستیکی لوازم‌ خانگی، تجهیزات پزشکی، محصولات مصرفی و غیره استفاده می‌ شود. از معایب این گرانول، می توان به میزان بالای ترک‌ خوردگی در برابر ضربه اشاره کرد.

پلی استایرن

پلی استایرن یکی از انواع گرانول‌ های تزریقی به‌ شمار می رود. از این گرید در صنعت بسته‌ بندی و لوازم‌ خانگی استفاده می‌ شود. از مهم‌ ترین معایب پلی استایرن می‌ توان به خواص مکانیکی ضعیف اشاره کرد.

انواع دیگر تزریق پتروشیمی گرانول

مواد معرفی شده در قسمت های قبلی فقط قسمتی از گرانول‌ های مورد استفاده در تزریق پتروشیمی گرانول می باشد و در حال حاضر شاهد تولید و استفاده از انواع دیگری از گرانول‌ های تزریقی می باشیم که هر کدام از این مواد کاربرد های گوناگون و منحصر به‌ فردی داشته و در بخش‌ های مختلفی از آن‌ ها استفاده می‌ شود. از جمله این مواد، می‌ توان به ABS، Nylon، Derlin (POM)، PEI (UItem) و PEEK اشاره کرد.

ارزان‌ترین گرید تزریق پتروشیمی گرانول

به‌ منظور معرفی ارزان‌ ترین گرانول موجود در بازار می‌ توان گفت، گرانول پلی پروپیلن تزریقی که در قالب‌ های تزریق پلاستیک کاربرد دارد، جزو گرانول‌ های ارزان‌ قیمت محسوب می‌ شود، زیرا برای تولید این گرانول معمولا از مواد بازیافتی استفاده شده و این موضوع باعث کاهش قیمت گرانول تزریقی می شود.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت

در جهت بررسی قیمت گرانول تزریقی باید به این نکته اشاره کنیم که مواد اولیه و تجهیزات مورد استفاده برای ساخت گرانول‌ ها، نقش تعیین‌ کننده بر روی قیمت نهایی آن دارند. در واقع هر چه مواد اولیه مورد استفاده دارای خلوص بیشتری باشند، برای خرید انواع گرانول باید مبلغ بیشتری پرداخت کنید. از سوی دیگر، استفاده از تجهیزات پیشرفته نیز باعث افزایش کیفیت و قیمت گرانول می‌ شود.

نکات مهم برای خرید گرانول تزریقی

اگر می‌ خواهید فرایند تزریق پلاستیک را به نحو احسن انجام دهید، لازم است تا اقدام به خرید گرانول‌ های تزریقی با کیفیت کنید.

گرانول‌ های باکیفیت باید دارای درخشندگی و استحکام فوق‌العاده‌ای باشند تا بتوان از آن‌ ها برای تولید انواع محصولات در قالب‌ های تزریق پلاستیک استفاده کرد. از سوی دیگر، به‌ منظور خرید گرانول با به سراغ محصولاتی بروید که از مواد اولیه مرغوب ساخته شده‌ اند. همچنین به‌ منظور خرید انواع گرانول بهتر است تا با کارشناسان حوزه تزریق پتروشیمی گرانول مشورت کنید تا در نهایت بتوانید بهترین نوع گرانول را خریداری و از آن استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *