پلاستیک شیرینگ حرارتی

 روکش حرارتی جمع شونده یا پلاستیک شیرینگ حرارتی ، نوعی لوله های پلاستیکی جمع شونده هستند که به منظور عایق کردن سیم ها ، کابل ها ، شیشه ها ، اتصالات و ترمینال ها به کار می روند . این پلاستیک های در 4 نوع اصلی ؛ نایلونی ، PVC ، POF ، PET تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرد . عمده کاربرد پلاستیک شیرینگ حرارتی در زمینه ی بسته بندی محصولات و مواد می باشد


 روکش حرارتی جمع شونده یا پلاستیک شیرینگ حرارتی ، نوعی لوله های پلاستیکی جمع شونده هستند که به منظور عایق کردن سیم ها ، کابل ها ، شیشه ها ، اتصالات و ترمینال ها به کار می روند . این پلاستیک های در 4 نوع اصلی ؛ نایلونی ، PVC ، POF ، PET تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرد . عمده کاربرد پلاستیک شیرینگ حرارتی در زمینه ی بسته بندی محصولات و مواد می باشد .

پلاستیک شیرینگ حرارتی

شیرینگ حرارتی یا روکش حرارتی یک روکش پلاستیکی است که به دلیل وجود مواد به کار رفته در ساخت آن ، در اثر حرارت شروع به جمع شدن می کند . در واقع پلاستیک شیرینگ حرارتی برای بسته بندی مواد و محصولات استفاده شده ، و از محصولات و مواد در برابر آسیب ها حفاظت می کند . این پلاستیک ها با اعمال حرارت به محصولات چسبیده و لایه ی محافظتی محکمی را بر روی محصول ایجاد می کنند . از خواص غالب این پلاستیک ها می توان به خواص انقباضی ، چسبندگی و مقاومت بالا در برابر انواع آسیب ها و ضربه ها اشاره کرد . هر کدام از انواع فیلم نایلونی حرارتی دارای ضریب جمع شوندگی خاص خود هستند و نسبت انقباض شیرینگ بعد از ایجاد حرارت متناسب با اندازه منبسط شده آن است . ضریب جمع شوندگی این روکش ها ۲ به ۱ است ، به این معنی که پس از حرارت مناسب ، قطر شیرینگ به نصف قطر اولیه آن کاهش پیدا میکند . کد بندی فازها بر اساس رنگ با بهره گیری از روکش های با رنگ قرمز ، زرد ، و آبی و علامت گذاری هادی های زمین یا خنثی با استفاده از روکش های سبز و زرد انجام می شود .

پلاستیک شیرینگ حرارتی
نایلون شیرینگ : در صنعت بسته بندی انواع نایلون ها کاربرد های بسیاری را دارا هستند این ویژگی به دلیل ساختار و مواد این نایلون ها است

انواع

در اینجا با انواع پلاستیک شیرینگ حرارتی که در بسته بندی نایلونی استفاده می شود آشنا خواهیم شد .

  • شیرینگ نایلونی ( پلی اتیلنی (PE-LDPE) ) : این نوع از شیرینگ حرارتی ، پرکاربردترین نوع پلاستیک محسوب می شود که غالب افراد هر روز و به طور ناخودآگاه از آن استفاده می کنند . از ویژگی های این نوع پلاستیک ، داشتن ضخامت بالای 50 میکرون و شفافیت کمتر نسبت به نمونه های سلفونی می باشد . پلی اتیلن نوعی پلی اولفین است ، به این معنی که یک فیلم تک مونومر بوده که با افزودن اتیلن در طی پلیمریزاسیون تشکیل شده است . پلی اتیلن در سه شکل رایج ؛ ( HDPE ) ، ( LDPE ) ، ( LLDPE ) در صنایع استفاده و مصرف می شوند . در تولید شیرینگ نایلونی از مواد اولیه LDPE استفاده می شود .
  • شیرینگ پلی وینیل کلراید ( PVC ) : این نوع از شیرینگ دارای ضخامت پایین و سطح شکننده می باشد . برای تولید روکش محصولات شیشه ای همچون مربا ها و محصولات مشابه ، بیشترین کاربرد را دارند . از مزایای این نوع شیرینگ می توان به سبک بودن و ارزان بودن آن اشاره کرد . اما بخاطر تهدید سلامتی انسان که ناشی از دود های تولید شده از سوزاندنش می باشد ، به مرور کمتر مورد استفاده قرار گرفت . این نوع از شیرینگ نسبتا با دوام است و در پروژه های ساختمانی و محصولات لوازم خانگی کاربرد زیادی دارد ، می توان گفت PVC هم در سازه های سفت و سخت ، و هم در سازه های انعطاف پذیر کاربرد بالایی دارد .
  • شیرینگ پلی الفین ( POF ) : همچون دیگر نمونه های شیرینگ حرارتی ، جنس نرم و حالت پذیر دارد . فیلم این شیرینگ ، بسیار با دوام و همه کاره است . این ماده بسیار ایمن بوده و در بسیاری از موارد به جای PVC استفاده می شود . به دلیل استحکام زیاد این نوع از شیرینگ ، می توان رول های طولانی تر با گیج های نازک تر تولید کرد . این فیلم شیرینگ مقاومت خوبی در برابر سوراخ شدن دارد .
  • شیرینگ ( PET ) : همان پلی اتیلن ترفتالات (Polyethylene terephthalate ) است ، کاملا مشابه PVC است اما با کیفیت بیشتر و همراه با جمع شوندگی و استحکام بالاتر . یکی از مهم ترین ویژگی های بسیار ارزشمند در نمونه های PET ، چاپ پذیری بالای آن است .

کاربرد پلاستیک شیرینگ حرارتی

از این پلاستیک های حرارتی برای ؛ تمیز نگه داشتن محصول و یا محتویات دلخواه تا زمان مصرف نهایی – نشانگر باز نبودن محصول به عنوان مهر و موم – حفاظت در برابر آفت زدگی ، چربی ، رطوبت یا آب خوردگی و اثرات مکانیکی خارجی – اعمال گرافیکی همچون بارکد و تبلیغات با افزودن تکنولوژی چاپ – افزودن زیبایی ظاهری به محصول می توان استفاده کرد . شیرینگ نایلونی نوع LDPE معمولا در ساخت برخی از انواع درب ها ، بطری های انعطاف پذیر ، در انواع سیم و کابل کاربرد دارد . POF در محصولاتی که ظاهر آن ها مهم است همچون ؛ اسباب بازی ها ، کتاب ها و روکش آب نبات ها کاربرد دارد . بیشترین کاربرد شیرینگ ها ، برای بسته بندی و محافظت از کالاهاست . PVC در صنایع ساخت و ساز ، الکترونیک و خودرو کاربرد فراوانی دارد . POF برای بسته بندی محصولات چند عددی بسیار مناسب است ، از این محصولات می توان به جعبه های دستمال کاغذی و بسته های آن اشاره کرد . این نوع پلاستیک شیرینگ حرارتی همه کاره و قابل بازیافت بوده و موارد کاربرد زیادی از آن خواهید دید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *