انواع دستگاه شیرینگ

انواع دستگاه شیرینگ


شیرینگ چیست؟

شرینگ یکی از انواع بسته بندی بسیار پرکاربرد هست. شیرینگ به معنای کشیده شدن و پوشش دهی است و معمولا برای بسته بندی چندین قلم از اجناس یک شکل در کنار هم و یا برای محافظت و بسته بندی شکیل مورد استفاده قرار میگیرد. روکش پلاستیکی یا فیلم شیرینگ، قشایی نازک و پلاستیکی است. زمانی که این روکش در اطراف محصول بسته بندی قرار میگیرد و توسط دستگاه شیرینگ پک حرارت میبیند، مانند یک پک نایلونی به جداره بیرونی بسته بندی میچسبد. در ادامه مقاله انواع دستگاه شیرینگ را بررسی می کنیم.

نایلون و فیلم شیرینگ

فیلم های شرینگ شرایط را جهت نگهداری، بسته بندی  و البته جابجایی و حمل آسان محصولات فراهم می نماید. به مرور زمان فیلم های شیرینگ به دلیل خصوصیات منحصر به فردش مانند انعطاف پذیری، سبکی، راحتی استفاده، قیمت مناسب در صنعت بسته بندی جایگاه ویژه ای در بسته بندی محصولاتی چون قوطی ها، بطری ها، کنسرو ها و همچنین جعبه های کوچک پیدا کرده است.

دستگاه شیرینگ
انواع دستگاه شیرینگ

انواع دستگاه شیرینگ

در ادامه مطلب به معرفی انواع دستگاه شیرینگ می پردازیم:

دستگاه شیرینگ پک اتوماتیک

از ویژگی های شیرینگ اتوماتیک کانوایر دار می توان به سرعت بسته بندی بالا و همچنین امکان تنظیم حرارت، سرعت کانوایر و زمان بسته بندی اشاره  کرد. و نکته بعدی اینکه هدایت محصول به بیرون دستگاه توسط تسمه نقاله انجام می گردد.

  • دستگاه شیرینگ دوخت دستی نیمه اتومات: در این نمونه، دوخت با دست توسط اپراتور و با استفاده از دستگاه دوخت خود دستگاه انجام می گیرد، سپس محصول از طریق تسمه نقاله دستگاه وارد کوره حرارتی شده و عمل جمع شدگی انجام می گیرد و در نهایت محصول بسته بندی می شود، از دستگاه خارج می شود.
  • دستگاه شیرینگ تونلی تمام اتومات: این دستگاه شامل دستگاه دوخت و کوره حرارتی است و برای بسته بندی محصولات بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار میگیرد.

استفاده از این ابزار مخصوصاً در کارخانه هایی که تولید صنعتی بالایی دارند و محصولات آنها در اندازه های مختلف است بسیار رایج است.

دستگاه شیرینگ پک تونلی

از انواع دستگاه شیرینگ می توان به دستگاه پک تونلی اشاره کرد این دستگاه به طور عمومی برای بسته بندی قوطی های نوشابه و آب معدنی مورد استفاده قرار میگیرد. اما برای محصولات دیگری نظیر جعبه، قوطی، بطری، مانند رب و تن ماهی، شیرینگ آب رادیاتور، شیرینگ بطری های عرقیات گیاهی و …نیز استفاده می شود.

دستگاه های شیرینگ خانگی و کوچک

دستگاه های شیرینگ خانگی و یا مدل هایی که اصطلاحا دستگاه شیرینگ کوچک ارزان گفته می شود، دقیقا همان ساز و کاری را دارند که دستگاه های شیرینگ بزرگ صنعتی دارند. در واقع آن ها از هر مدلی که باشند، برای کنارهم نگاه داشتن محصول یا محصولات درون بسته بندی، لایه ای شیک از پلاستیک دور آن می پیچند. حال مدل های خانگی این کار را در تعداد و مقیاس کم و صنعتی ها در شمارگان زیاد عملی می سازند.

به طور کلی نمونه های دستگاه بسته بندی شیرینگ خانگی یا همان دستگاه های شیرینگ کوچک، هر چیزی را به زیباترین شکل ممکن بسته بندی می کنند. برای بهترین خرید دستگاه شیرینگ می توانید به راهنمای خرید دستگاه شیرینگ مراجعه نمایید.

دستگاه شیرینگ
انواع دستگاه شیرینگ

دستگاه شیرینگ دستی رومیزی

از انواع دستگاه شیرینگ می توان به دستگاه شیرینگ رومیزی اشاره کرد. این دستگاه توسط یک سشوار صنعتی کار می کند، به این صورت که ابتدا رول نایلونی دور محصول را می دوزیم. سپس نایلون را با سشوار صنعتی با دست گرم می کنیم. و نایلون جذب محصول می شود و محصولات را تک عددی یا چند عددی توسط رول پک می کنیم. دستگاه های بسته بندی دستی رومیزی برای بسته بندی اقلام کوچک و تولید محدود ایده آل هستند.

دستگاه شیرینگ کابینی

این نوع دستگاه برای بسته بندی اقلام کوچک مورد استفاده قرار می گیرد و نیازی به دستگاه دوخت مجزا ندارند. رول نایلونی مورد نیاز پکیج کابین PVC، PO، PP  و غیره می باشد.

نحوه کار این دستگاه به این صورت است که محصول را داخل نایلون مایع شده قرار می دهیم و داخل دستگاه می گذاریم. دستگاه همزمان نایلون را می دوزد و چروک می کند.

رول شرینگ ضروری یک بسته شرینگ تونلی است که از POF و PVC ساخته شده است. دراین دستـگاه تمامی مراحل دوخت توسط دستگاه دوخت مجزا انجام می شود و اپراتور محصول را با دست قرار داده و خارج می کند.

در مثال دستگاه بسته بندی تمام اتوماتیک شرینگ، تنها محصول توسط اپراتور قرار داده و خارج می شود. در حالی که سایر مراحل شامل دوخت، انتقال محصول و فر حرارتی به صورت تمام اتوماتیک است.

دستگاه شیرینگ لیبل

این دستگاه برای چسباندن برچسب در اطراف بطری ها مناسب است. عملکرد این دستگاه کاملا اتوماتیک است به این صورت که ابتدا لیبل به صورت کاملا اتوماتیک روی ظرف قرار می گیرد. و سپس توسط تسمه نقاله دستگاه وارد تونل حرارتی شده و با حرارت دادن ظروف لیبل ها را فشرده می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *