انواع-نایلون-های-بسته-بندی

انواع-نایلون-های-بسته-بندی


نایلون های بسته بندی

نایلون ها یکی از پرکاربردترین مواد در صنعت بسته بندی به شمار می آیند. قیمت مناسب و همچنین قابلیت های بسیار خوب منجر شده است که بسیاری از تولیدکنندگان محصولات مختلف، بسته بندی نایلونی را به عنوان انتخاب اول خود در نظر بگیرند. نایلون های بسته بندی تنوع زیادی دارند و در ابعاد و اندازه های مختلفی در بازار عرضه می گردند. استفاده از نایلون ها در زندگی روزمره ما به حدی زیاد شده است که امروزه تقریبا از زندگی ما جداشدنی نیستند. انواع نایلون بسته بندی با اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. برخی تحمل وزن بالایی دارند و برای حمل محصولات سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. برخی دیگر نیز برای محافظت از محصولات در برابر عوامل مخربی مانند مواد شیمیایی و تابش نور خورشید کاربرد دارند. در ادامه به معرفی انواع نایلون های بسته بندی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد، بحث خواهیم کرد.

انواع نایلون های بسته بندی

برخی از مهم ترین انواع نایلون های بسته بندی که در حال حاضر در کشور مورد استفاده قرار میگیرد:

  • نایلون بسته بندی شیرینگ
  • نایلون های بسته بندی مواد غذایی
  • نایلون بسته بندی استرچ پالت بند
  • نایلون بسته بندی حبابدار
  • نایلون بسته بندی خیاری
انواع نایلون های بسته بندی
انواع نایلون های بسته بندی

نایلون بسته بندی شیرینگ

شیرینگ ها یکی از پرکاربردترین انواع نایلون هایی است که در صنعت بسته‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از مهم‌ترین کاربردهایی که همه ما از این نایلون‌ها می شناسیم، بسته‌بندی نوشابه‌ها است. معمولا نوشابه‌ها در باکس‌های ۶ تایی و ۱۲ تایی عرضه می‌شوند. تولید کنندگان از نایلون شیرینگ برای بسته‌بندی این تعداد نوشابه در کنار یکدیگر استفاده می کنند. این دسته از نایلون ها در انواع تک لایه و چند لایه تولید می گردند. ویژگی مهم نایلون های شیرینگ این است که در صورتی که در معرض حرارت قرار بگیرند، جمع می شوند و از حالت اولیه خود خارج می شوند.

نایلون استرچ یا پالت بند

این دسته از نایلون ها برای بسته‌بندی محصولات در ابعاد بزرگ کارگاه ها و کارخانه ها استفاده می شوند. اگر برای خرید مبل اقدام کرده باشید، حتما میبینید که تولید کننده مبل ها را به کمک نایلون پوشش می دهد. این نایلون ها دقیقا همان نایلون استرچ یا پالت بند هستند. بسیاری از کارخانه های تولیدکننده محصولات مختلف نیز از استرچ پالت بند برای بسته‌بندی استفاده می نمایند. نکته مهم در خصوص نایلون های استرچ این است که دارای خاصیت آنتی استاتیک باشند و اجازه تجمع الکتریسیته ساکن و گرد و خاک را روی نایلون نمی دهند.

درواقع این که از پالت بند برای بسته بندی محصولات استفاده می‌شود عالی است اما نایلون های استرچ کاربرد های گوناگونی را دارند و حتی در کشاورزی هم نیز استفاده می‌شود. نایلون استرچ در صنعت بسته بندی یک مزایای کاربردی است. بسیاری از تولید کننده‌ها و صنعت‌گران از این نوع نایلون استقبال می‌کنند و تعداد زیادی از آن را خریداری کرده و در انبارهای خود ذخیره می‌کنند.

نایلون بسته بندی مواد غذایی

نکته مهم در خصوص نایلون بسته‌بندی مواد غذایی، مسئله بهداشتی بودن آن‌ها است. استرچ مواد غذایی یکی از مهم‌ترین انواع نایلون بسته‌بندی مواد غذایی است که در خانه همه ما نیز معمولا وجود دارد، اما به صورت سلفون هستند. نایلون های غذایی معمولا در مقایسه با سایر نایلون‌ها از ضخامت کمتری برخوردار هستند. موادی که در تولید نایلون بسته‌بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند، همواره باید فودگرید باشند و توسط مراجع بهداشتی کشور مورد تایید قرار بگیرند. مسئله مهم دیگر در خصوص نایلون بسته بندی غذایی، محافظت از مواد غذایی در برابر تماس مستقیم تابش خورشید است.

نایلون بسته بندی حبابدار

نایلون های بسته بندی حبابدار همان نایلون‌هایی هستند که همه تجربه سرگرم شدن با آن‌ها را داریم. این دسته از نایلون‌ها برای بسته‌بندی محصولاتی که حفاظت از آن‌ها در برابر شکستن اهمیت دارد، استفاده می‌شوند. محصولات شکستنی و الکترونیکی از جمله مهم‌ترین محصولاتی هستند که حتما برای بسته‌بندی آن‌ها باید از نایلون حبابدار استفاده شود.

انواع نایلون های بسته بندی
انواع نایلون های بسته بندی

سلفون بسته بندی ترس

جهت بسته‌بندی یک سری از محصولات، از سلفون ترس استفاده می‌شود. سلفون ترس یکی دیگر از انواع نایلون بسته‌بندی است. سلفون خود دارای انواع مختلفی است که شامل ۳ مورد زیر می‌شود:

فیلم opp: سلفون ترس opp با قابلیت چاپ پذیری بالا دارای لمینتی شفاف است. این فیلم به دلیل شفافیت و سطح صافی که دارد در بسته‌بندی‌هایی که مقاومت کمتری لازم دارند؛ به کار می‌رود. از موارد کاربرد opp می‌توان به استفاده در تولید ظروف یک‌بار مصرف مانند انواع قاشق و چنگال، وسایل تزئینی تولدها و… اشاره کرد.

فیلم cpp: سلفون ترس cpp نیز همانند opp قابلیت چاپ و لمینت بالایی دارد. این فیلم در عین داشتن شفافیت بالا، نسبت به opp نرم‌تر و منعطفپذیرتر است. از این نوع نایلون در بسته‌بندی محصولات غذایی مانند ماکارونی، چیپس، پفک، انواع کیک‌ها، بیسکوییت‌ها، شکلات‌ها و دیگر انواع تنقلات استفاده می‌شود.

نایلون بسته بندی علوفه

از ویژگی‌های نایلون بسته‌بندی علوفه می‌توان به مؤثر بودن در تازه ماندن علوفه و نیز مقرون به صرفه بودن آن اشاره کرد. این نایلون‌ها مقاومت خوبی در برابر تغییرات آب و هوایی دارند و جایگزین مناسبی برای سیلوهای خندقی محسوب می‌شوند‌. نایلون‌های بسته‌بندی علوفه همچنین باعث بالا رفتن سرعت بسته‌بندی و راحتی در حمل و نقل آن‌ها می‌شود. نایلون علوفه از کشش خوب و مقاومت بالا در برابر تابش نور خورشید برخوردار است و از نفوذ هر نوع رطوبت و گرد و غباری جلوگیری می‌کند.

نایلون بسته بندی خیاری

نایلون بسته بندی خیاری به نایلون های بزرگی گفته می‌شود که دارای یک سری از ویژگی هایی مانند دارا بودن ضخامت زیاد نایلون و بدون دسته، گفته می شود، که جهت بسته بندی میوه ها و صیفی جات و… در میوه فروشی ها و بازارهای میدان تره بار مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع از کیسه نایلون ها در اوایل با هدف بسته بندی خیار به منظور تر و تازه نگه داشتن آن تولید شد؛ ولی بعدها به دلیل ویژگی های مثبتی که داشتند، به یکی از نایلون های پرمصرف و پر کاربرد در بازار پلاستیک تبدیل شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *