بسته بندی نایلونی

بسته بندی نایلونی مواد غذایی به منظور حفظ سلامت محصولات از تولید تا مصرف الزامی است و اطلاعات محصول نیز بر روی آن درج می شود


بسته بندی نایلونی مواد غذایی به منظور حفظ سلامت محصولات از تولید تا مصرف الزامی است و اطلاعات محصول نیز بر روی آن درج می شود و در اصل پل ارتباطی میان مصرف کننده و تولید کننده میباشد . امروزه شرکت های مواد غذایی به دنبال بسته بندی به روشهای جدید برای جذب مشتریان بیشتر و فروش بیشتر می باشند . یکی از انواع پک های مورد استفاده از نایلون در بسته‌بندی است . در این نوع پک کردن به راحتی میتوان مشخصات محصول را روی بسته محصول درج کرد .

بسته بندی نایلونی چیست ؟

بسته بندی نایلونی کلمه ای عام می باشد که انواع گوناگون و متفاوتی دارد . از اصلی ترین نایلون های پک میتوان نایلون ، سلفون ، شیرینگ و استرچ را نام برد که بعضی از آن ها از جنس پلی اتیلن ( PE ) و بعضی از جنس پلی پروپیلن ( PP ) هستند . برای مثال نایلون ، استرچ و شیرینگ بر پایه پلی اتیلن ، و سلفون بر پایه پلی پروپیلن می باشند . بسته بندی های نایلونی با صنایع گوناگونی مانند صنایع غذایی ، دارویی ، آرایشی ، بهداشتی ، کشاورزی ، قطعه سازی ، لوازم یدکی ، الکترونیکی ، لوازم خانگی ، لوازم تحریر و… در ارتباط هستند . که در ادامه به انواع فیلم های نایلونی اشاره خواهیم کرد . یکی از آنها نایلون است در حال حاضر مشاغل مختلف برای ارائه هر چه بهتر محصولات به بازار مصرف نیاز به نایلون دارند . نایلون ها میتوانند به شکل پاکت و یا رول ، به صورت شفاف و یا رنگی در ابعاد و ضخامت های گوناگون تولید شوند . این فرآورده پلیمری کاربرد بیشتری در زمینه بسته بندی دارد . وکیوم ، زیپ کیپ ، کیسه فریزر ، کیسه های فروشگاهی و… فقط نمونه هایی از بسته بندی نایلونی میباشند که در منازل ، محل کار و فروشگاه ها مورد استفاده قرار داده می شود . جالب است بدانید که نوعی از این نایلون ها با نام نایلون حبابدار وجود دارد این حباب ها که با گاز مخصوصی پر شده است خاصیت عایق و ضربه گیری خوبی دارند . به همین دلیل از نایلون حبابدار معمولا در بسته بندی کالاهای حساس و آسیب پذیر مانند لوازم منزل ، قطعات الکترونیکی ، گوشی تلفن همراه و لوازم جانبی آن مورد استفاده قرار میگیرد

انواع بسته‌بندی

همچنین یکی دیگر از نایلنونها برای بسته بندی سلفون است . امروزه اکثر مواد غذایی و مواد بهداشتی با سلفون پک می شوند . از سلفون جهت نگهداری مواد غذایی در منزل هم مورد استفاده قرار می گیرد . ولی بسته بندی های حرفه ای و صنعتی با نوعی از سلفون با نام سلفون ترس انجام می گیرد . سلفون ترس در دو نوع OPP و CPP تولید می شود که اغلب به صورت لمینیت شده با یکدیگر مورد استفاده قرار داده می شود . هر دو نوع فیلم OPP و فیلم CPP خاصیت تولید به صورت شفاف ، متالایز و صدفی را دارند . نوع شفاف به صورت کامل بی رنگ می باشد و محتویات داخل آن به راحتی قابل مشاهده است . نوع متالایز با پودر فلز آلومینیوم پوشانده شده و نقره ای رنگ است . سلفون متالایز برای پک کردن محصولات حساس به نور و حرارت به کار می رود . نوع صدفی نیز به رنگ شیری بوده و در پک محصولات یخچالی و سردخانه ای کاربرد زیادی دارد . ناگفته نماند که تمامی بسته بندی های سلفونی خاصیت چاپ پذیری فوق العاده ای دارند و میتوان اطلاعات محصول و خیلی از موارد دیگر را روی آن چاپ نمود تا از این راه محصول در ذهن مخاطب ماندگاری داشته باشد . و در ادامه به بررسی نایلون شیرینگ می پردازیم یکی دیگر از انواع بسته بندی نایلونی است نوعی لفاف پلاستیکی حساس به گرما است که در دمایی میان ۱۶۰ تا ۲۲۰ درجه سانتیگراد منقبض شده و فرم داده می شود . شیرینگ را میتوان به دو صورت استفاده کرد لیبل شیرینگ و شیرینگ پک ، لیبل شیرینگ در حقیقت غشایی نازک می باشد که دور یک محصول را پوشش داده است . اما شیرینگ پک به منظور لفاف یک کالا استفاده نمی شود ، بلکه در بسته بندی های چند تایی برای پک کردن چند کالای مشابه مورد استفاده قرار می گیرد . کیفیت و شفافیت رنگ و طرح چاپ روی محصولات شیرینگ شده تاثیر زیادی در جلب مشتری دارد .

فیلم‌ نایلونی
پلاستیک‌ ها که از مواد اولیه پلی اتیلن تهیه می‌ شوند، به صورت رول‌ های نازک عرضه می‌ شوند تا در صنایع مختلف استفاده شوند.

مزایا و معایب بسته بندی نایلونی

کیسه های بسته بندی نایلونی با تنوع زیادی با کاربردهای مختلف استفاده می شود. با توجه به تقاضای زیاد صنایع غذایی برای پک محصولات ، کیسه های نایلونی در صنایع غذایی جهت پک کردن کاربرد بسزایی دارند . هزینه این کیسه ها نسبتا کم می باشد . فیلم نایلونی مزایای بسیاری در برابر هزینه دارد . نوع آن کیسه خلاء نایلونی انعطاف پذیری طراحی توزیع مواد . صنعت بسته‌بندی اغلب مطابق با محصول کیسه و طراحی انواع کیسه و نوع کامپوزیت متفاوت میباشد و کیسه خلاء نایلون میتواند این مشکل را بر طرف کند .  بسته بندی با دوام بالا در برابر روغن ، مقاومت در برابر رطوبت ، دمای بالای 120 درجه سانتی گراد ، و مقاوم در برابر دمای پایین می باشد . انعطاف پذیری کیسه های بسته بندی نایلونی خلاء کیسه های بسته بندی ، چه در حال تولید و استفاده در معرض درجات گوناگون کشش خواهند بود . کیسه نایلونی خلاء به علت افزودن مواد نایلونی ، دارای دوام زیادی است . دارای عملکرد زیست محیطی بودن کیسه های پک به دلیل اینکه هیچ گونه آلاینده‌ ای مانند چسب در مراحل تولید افزوده نمیشود این بسته‌بندی های نایلونی از مزیت های اقتصادی و حفاظت از محیط زیست برخوردار می باشند . کیسه نایلون قابض می باشد و استحکام کششی بالایی دارد . برای نمونه های شفاف و غیر چاپی میتوان از نایلون یا سلفون به کار برد . ولی برای نمونه های چاپی بایستی از پلاستیک های قوی با قابلیت چاپ استفاده کرد جهت تولید بسته بندی نایلونی میوه خشک از لمینت opp با cpp برای محصولات با دوام بالاتر استفاده می شود . اینها شامل ماکارونی ، چیپس و پفک خامه ای و … است . ارائه کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف بوسیله فروشگاه در خیلی از کشور ها انجام می گیرد . این کیسه ها از ماده ای بنام پلی اتیلن فشرده تولید می گردند . این کیسه ها مشکلاتی از قبیل استفاده از منابع تجدید ناپذیر ایجاد می نمایند . در استرالیا در سال 2002 حدود شش میلیارد کیسه پلاستیکی یک بار مصرف تولید شد . این عدد در 2006 به 5.6 و در 2007 به 3.9 میلیارد کاهش پیدا کرد . کیسه های پلاستیکی پرندگان را به دام می اندازند و موجب مرگ حیوانات اهلی می شوند .

تولید کیسه های پلاستیکی

طرح تولید کیسه های بسته بندی پلاستیکی بر اساس اکسترود کردن مواد ترمو پلاستیک یعنی ذوب گرانول ها در مارپیچ اکسترو که بوسیله المنت های حرارتی گرم می شود و پس از آن فشار و عبور آنها از راه قالب سرد شونده و به صورت فیلم در آمدن آنها است که این مراحل به غیر از موارد اندکی اختلاف درباره ی کیسه های پک که از فرآیندی co_extrusion به کار برده می شود شباهت دارد . به هر حال بعد از عبور فیلم از راه Die فیلم تولیدی برش زده می شود . آماده  بسته بندی است . فقط در مورد کیسه دسته دار که اغلب بر اساس دستور سفارش دهنده احتیاج به چاپ دارد بعد از خروج از اکسترو در فیلم وارد ماشین چاپ می شود و سپس برش دوخت به منظور ایجاد دسته بایستی پانج شود که در حقیقت این کار با قرار دادن یک میله سوراخ کن در روی خروجی ماشین برش انجام می گیرد .

بسته بندی نایلونی مواد غذایی

همه ی کارخانجات مواد غذایی نیاز به نایلون بسته بندی دارند ، در نهایت محصولات با لمینت ها و پلی اتیلن های مختلف بر اساس نوع محصول پک می شوند و علت اصلی آن جلوگیری از تماس مستقیم محصول با چاپ روی آن می باشد . همینطور لمینت موجب دوام بالای پک می شود و به علت وجود آن از ورود هوای آلوده و باکتری به داخل بسته بندی جلوگیری می شود . این پلاستیک ها اغلب از سلفون به منظور بسته بندی نایلونی به کار میرود که شامل دو نوع است Opp Film که این نوع ویژگی چاپ و لمینت شفاف است و دارای سطح یکنواختی می باشد که برای محصولات با دوام پایین تر مثل ظروف یکبار مصرف تولید می شود . و نوع دوم فیلم Cpp است که این ماده بسیار قابل چاپ و شفاف نیز می باشد و همینطور کمی نرم تر از opp بوده و برای محصولات با دوام بیشتر همانند لوبیا مورد استفاده قرار می گیرد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *