طرز استفاده از پلاستیک حرارتی

طرز استفاده از پلاستیک حرارتی


پلاستیک حرارتی

ماده پلیمری استفاده شده در تولید پلاستیک حرارتی ، از جنس پلی اتیلن با دانسیته پایین است. این ماده به شدت به تغییرات دمایی حساس بوده و با حرارت دهی به سرعت به نقطه ذوب خود میرسد. حجم این نوع نایلون به وسیله حرارت، کاهش می یابد (به ۲/۳ اندازه اولیه)، به همین منظور پس از جمع شدن دارای افزایش ضخامت نیز می گردد. در ادامه قصد داریم برای شما موارد لازم در رابطه با پلاستیک حرارتی و همچنین طرز استفاده از پلاستیک حرارتی را به طور کامل بیان نماییم.

چنانچه شرکت ها بتوانند نایلون شیرینگ را به گونه ای تولید نمایند که هنگام تماس پیدا کردن با حرارت به طور کامل جمع شده و این امکان فراهم باشد تا بر اساس اندازه و ابعاد آن جسمی که قرار است وکیوم بشود درآورند، به آن پلاستیک حرارتی می گویند. لازم است بیان کنیم که وکیوم نیز به معنای مکش حداکثری هوایی است که بین کالا با نایلون شیرینگ قرار گرفته است.

با استرچ در اینجا بیشتر آشنا شوید.

پلاستیک حرارتی چه کاربردی دارد؟

باید بیان کرد که پلاستیک های حرارتی به عنوان یکی از پرکاربرد ترین و پرمصرف ترین نوع در نایلون های شیرینگ است و با در نظر گرفتن این موضوع نیز در صنایع مختلف به کار میگیرد. در ادامه سعی می ‌کنیم آن ها را بررسی کنیم. همچنین این امکان وجود دارد که از وکیوم حرارتی نیز بهره مند شد.

 1. جهت بسته بندی بطری های آب معدنی، نوشابه، تن ماهی و غیره در پک های شیش تایی نقش بسیار مهمی دارند.
 2. جهت وکیوم نمودن مواد غذایی مانند سبزیجات، میوه، گوشت، مرغ و ماهی نیز مورد استفاده قرار میگیرند.
 3. وکیوم کردن تمامی لوازم های خانگی تنها برای جلوگیری از نفوذ گرد و خاک درون آن
 4. بسته بندی کردن انواع نوشت افزار، لوازم تحریر نیز با استفاده از این پلاستیک حرارتی انجام می گیرد.
طرز استفاده از پلاستیک حرارتی
طرز استفاده از پلاستیک حرارتی

طرز استفاده از پلاستیک حرارتی

در این قسمت میخواهیم طرز استفاده از پلاستیک حرارتی را بیان کنیم. در مرحله اول لازم است وسیله مورد نظر را در داخل نایلون مخصوص قرار داده و پس از آن قسمت باز نایلون را به کمک چسب نواری به طور کامل ببندیم پس از آن این امکان دارد تا با گرمای سشوار وسیله مورد نظر را وکیوم کنید. همچنین این امکان وجود دارد تا اگر نایلون دارای قسمت اضافه می باشد پس از گرم کردن به شکل محصول آن را فرم دهید. به هر میزان که اندازه اولیه نایلون به وسیله مورد نظر وکیوم شونده نزدیک ‌تر باشد طبیعی است که پوشش دهی آن نیز محکم تر می شود.

لازم است بیان کنیم که محصول مورد نظر با گرم شدن تا نزدیک نقطه ذوب کوچک می شود. این پلاستیک حرارتی باید بین ۱۵۰ تا ۲۳۰ درجه سانتیگراد گرما جذب کند و پس از آن با سرعت بسیار بالایی به کالا چسبیده و آن را وکیوم کند. در کارخانه های بزرگ با توجه به این موضوع که محصولات بسیار زیادی در آن وجود دارد با دستگاه شیرینگ پک محصولات خود را بسته بندی می کنند. حتماً به این موضوع توجه داشته باشید که بسته بندی باید در یک محیط کاملا تمیز انجام شود چرا که با توجه به وجود الکتریسیته ساکن ممکن است گرد و غبار و پرز به آن جذب شود.

نکات مهم نایلون شیرینگ حرارتی

 • گرمای بیش از حد به نایلون باعث ذوب شدن و از بین رفتن پلاستیک می گردد. حتما قبل از بسته بندی از بازه ی حرارتی و ابزاری که با ان نایلون را می توانید گرم کنید اطلاع کسب نمایید.
 • هنگام خرید به ضخامت نایلون شیرینگ و تناسب آن با محصولی که می خواهید بسته بندی کنید، دقت نمایید.

استفاده از پلاستیک حرارتی چه مزایایی به همراه دارد؟

در مطالب فوق در مورد طرز استفاده از پلاستیک حرارتی بیان کردیم حال از جمله مزایای بسیار ویژه و منحصر به فرد این محصول میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محصول دارای یک از ظاهر براق و شفاف است.
 • بسته بندی مورد نظر شما بسیار زیبا جذاب، دارای نظم خاصی نیز می باشد و مورد پسند مشتری هست.
 • به هیچ عنوان گرد و غبار ذرات آلودگی به داخل بسته بندی راه پیدا نمیکنند.

لازم به ذکر است این نکته را بیان نماییم که پلاستیک های حرارتی در ابعاد و ضخامت های مختلف تولید می گردند و همان طور که گفته شد این پلاستیک ها تنوع بسیاری دارد و در کارخانه ها با توجه به در نظر گرفتن نیاز و سفارش مشتری تولید میگردند. همچنین دارای انواع مختلفی نیز می باشد که شامل نایلون شیرینگ تونلی، نایلون شیرینگ روده ای، نایلون شیرینگ pvc و حرارتی می باشد.

پلاستیک حرارتی کاربرد بسیار زیادی در صنایع داروسازی کاشی سازی خودرو سازی و تجهیزات خودرو لوازم خانگی و حمل و نقل به همراه دارد.

طرز استفاده از پلاستیک حرارتی
طرز استفاده از پلاستیک حرارتی

مقایسه نایلون شیرینگ حرارتی با نایلون معمولی

 • نایلون معمولی در برابر حرارت تخریب می شود، نایلون شیرینگ حرارتی شکل میگیرد.
 • نایلون معمولی تحمل وزن بالایی ندارد و از حد معینی بیشتر شود پاره میشود، با استفاده از نایلون شیرینگ حرارتی میتوان تجهیزات سنگین را بسته بندی نمود.
 • نایلون شیرینگ با ساختار پلی اتیلن تخریب کمتری به محیط میزند و برعکسِ نایلون های معمولی، تجدید پذیر می باشند.
 • نایلون شیرینگ مقاومت، مستحکم و از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار هستند.
 • قابلیت چاپ در نایلون شیرینگ وجود دارد.

چطور از نایلون شیرینگ برای بسته بندی می توان استفاده کرد؟

در مصارف خانگی با استفاده از تجهیزات گرم کننده مثل سشوار خانگی می توان از نایلون شیرینگ حرارتی استفاده نمود. با استفاده از دستگاهی به نام شیرینگ پک می توان محصولات را بسته بندی کرد. دستگاه شیرینگ پک در کارخانه ها و مراکز صنعتی که به بسته بندی محصولات می پردازند کاربرد دارد. بعد از بستن محصول با نایلون شیرینگ و دادن حرارت و سپس سرد کردن محصول بسته بندی آن انجام می پذیرد. بسته بندی های آب معدنی یکی از نمونه های بسته بندی با نایلون شیرینگ است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *