فرق-نایلون-شیرینگ-و-ساده-1

فرق-نایلون-شیرینگ-و-ساده-1


نایلون شیرینگ و نایلون ساده

امروزه انواع مختلفی از نایلون ها تهیه و تولید می شوند که از میان آن ها نایلون ساده و فیلم شیرینگ کاربردهای زیادی دارند. نحوه رسیدن کالاها به مقصد حائز اهمیت ویژه ای است، بنابراین صنایع تولیدی نیازمند ایجاد بسته بندی های مقاوم و کاربردی برای محصولات خود هستند که سالم رسیدن کالاها به دست مشتریان تضمین شود. نایلون یکی از اصلی ترین ملزومات بسته بندی است که از گذشته تا کنون دستخوش تغییرات بسیاری شده و امروزه انواع مختلفی از این محصول در دسترس می باشد که هر کدام کاربردهای متفاوتی دارند. در این مقاله به بررسی فرق نایلون شیرینگ و ساده می پردازیم.

رشد تولیدات کارخانه ها نیازمند بسته بندی باکیفیت و مقاوم برای حمل ونقل از کارخانه ها به دست مصرف کننده بود؛ چرا که رسیدن سالم کالاها به مقصد برای شرکت ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. اما با ظهور یک محصول جدید شیوه بسته بندی و حمل و نقل کالاها تغییر کرد و ظاهری جدید به خود گرفت، آن محصول نایلون بود. نایلون یک انقلاب در صنعت بسته بندی بود که به تدریج با گسترش دانش، انواع مختلفی از آن تولید و به بازار عرضه شد.

نایلون ساده

بطور کلی به نایلون هایی که دارای ویژگی های خاص نباشند نایلون ساده گفته می شود. نایلون ساده را تقریبا در همه جا می توان یافت مانند ساک هایی که در فروشگاه ها در اختیار مردم قرار می گیرند. نایلون های ساده فیلم های پلی اتیلنی هستند که از خواص آن ها می توان به انعطاف پذیری اشاره کرد. شفافیت این فیلم های پلی اتیلنی در مقایسه با فیلم های پلی پروپیلنی کمتر است اما خاصیت کشسانی بیشتری دارند.

فرق نایلون شیرینگ و ساده
فرق نایلون شیرینگ و ساده

نایلون فیلم شیرینگ

نایلون هایی که در اثر حرارت منقبض شده و جمع می شوند نایلون شیرینگ نامیده می شوند. نایـلون شیرینگ در صنایع بسته بندی کاربردهای فراوانی دارد. از این نایلون برای بسته بندی محصولات گوناگونی استفاده می شود. نایلون شیرینگ در برابر حرارت و افزایش دما حساس است و در اثر حرارت تغییر حالت داده و به دور محصولات جمع می شود.

فرق نایلون شیرینگ و ساده در چیست؟

بعد از اختراع نایلون، تولید انواع متفاوتی از آن ها آغاز شد تا آنجا که امروزه در موارد بسیاری از آن ها استفاده می نماییم. از انواع مختلف نایلون می توان به نایلون ساده و شیرینگ اشاره کرد.

از جمله فرق نایلون شیرینگ و ساده می توان به میزان دسترسی آن ها در میان عموم مردم اشاره کرد؛ نایلون ساده که تقریبا می توان آن را در همه خانه ها یافت مانند ساک های پلاستیکی که معمولا فروشندگان بعد از خرید به مشتریان خود می دهند.

نایلون شیرینگ یا نایلون جمع شونده نوعی از نایلون ها می باشد که با حرارت گرمایشی واکنش نشان می دهد و شروع به جمع شدن می کند.

دیگر فرق نایلون شیرینگ و ساده این است که نایلون شیرینگ بیشتر برای بسته بندی محصولات صنعتی و تولید شده در کارخانه ها استفاده می گردد. کارخانه ها برای بسته بندی تولیدات خود به چیزی احتیاج داشتند که وزن اضافی به محصول اضافه نکند، مقاوم باشد و به راحتی بتوانند از آن استفاده نمایند.

تغییرات در برابر حرارت

همانطور که در بالا اشاره شد یک فرق نایلون شیرینگ و ساده واکنش این دو به گرما است. نایلون شیرینگ به طور قابل ملاحظه ای به گرما واکنش نشان می دهد و خاصیت جمع شوندگی بالایی دارد؛ اما این به آن معنا نیست که این نوع نایلون دارای ساختاری ضعیف و بی کیفیت است؛ نایلون شیرینگ ساخته شده است تا مقاومت بالایی داشته باشد تا بتواند از محصولات تولید شده در کارخانه ها محافظت کند.

نایلون ساده نیز به گرما واکنش نشان می دهد اما حساسیت این نوع واکنش به مراتب کمتر از نایلون شیرینگ می باشد، دیگر فرق نایلون شیرینگ و ساده آنجاست که کشش در نایلون ساده بیشتر است اما در نایلون شیرینگ به این صورت نیست.

نایـلون شیرینگ بعد از حرارت دیدن تا حدی قابلیت کششی خود را از دست می دهد که این عمل باعث می شود تا نایلون تمامی محصولات را با نظم و محکم در کنار یکدیگر نگه دارد.

نایلون ساده برای خرید کالا یا موارد مصرفی دیگر استفاده می گردد.

فرق نایلون شیرینگ و ساده
فرق نایلون شیرینگ و ساده

ترکیبات متفاوت – محصولات متفاوت

مواد پایه سازنده نایلون شیرینگ با نایلون ساده یکی هستند اما ترکیب مواد یا ماده پایه از اصلی ترین فرق نایلون شیرینگ و ساده به شمار می آید.

این ترکیب های ویژه باعث بوجود آمدن دو محصول با کاربردهای تقریبا یکسان اما ویژگی های بسیار متفاوت از هم شده است. از نظر سطح و شفافیت فرق نایلون شیرینگ و ساده می توان گفت نایلون ساده، سطح براق و شفافی دارد و در ابعاد مختلف برش داده می شود، علاوه بر آن چاپ پذیری بالایی دارد که این اجازه را می دهد تا استفاده آن از نظر تجاری برای شرکت های کوچک یا لباس فروشی ها بسیار مناسب باشد.

نایلون شیرینگ سطح براقی ندارد و تقریبا کدر است اما قابلیت چاپ پذیری دارد؛ در هر دو نوع نایلون بهتر است که محصول با در نظر گرفتن ویژگی های محصول مشتری تولید شود زیرا بعد از حرارت دیدن نمی توان آن را تغییر داد.

ضخامت کم مقاومت بالا

در رابطه با فرق نایلون شیرینگ و ساده از نظر ضربه پذیر بودن باید گفت که نایلون ساده دارای بافتی نرم است اما نایلون شیرینگ این طور نیست و به همین دلیل از نایلون ساده در مشاغل یا تجارت های کوچک مانند موسسات تبلیغاتی یا سوپرمارکت ها مورد استفاده قرار میگیرد و از نایلون شیرینگ برای تجارت های بزرگتر مانند صادرات و واردات بدلیل محافظت خوب از محصولات، استفاده می شود.

با توجه به همه موارد و داشتن توجیه اقتصادی، این نوع نایلون ها دارای محبوبیت زیادی بوده و با استقبال خوبی مواجه شده اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *