فیلم نایلونی پنج لایه

تولید فیلم های نایلونی چند لایه در سال های اخیرا مزایای قابل توجهی برای مصرف کنندگان به همراه داشته است . فیلم نایلونی پنج لایه یک فناوری..


تولید فیلم های نایلونی چند لایه در سال های اخیرا مزایای قابل توجهی برای مصرف کنندگان به همراه داشته است . فیلم نایلونی پنج لایه یک فناوری جدید در صنعت تولید فیلم های پلاستیکی است که امروزه برای مصارف مختلف کاربرد دارد .

فیلم نایلونی پنج لایه

فیلم های پلاستیکی پنج لایه کاربرد های مختلفی دارد که از مهم ترین کاربردهای آن می توان به بسته بندی محصولات در صنایع مختلف اشاره کرد‌ . در واقع می توان گفت که مقاوم ترین نوع نایلون در مقایسه با فیلم های دیگر برای مصارف کشاورزی و صنعتی فیلم نایلونی پنج لایه هستند . شرکت های تولید کننده محصولات پلاستیکی با استفاده از فیلم نایلونی پنج لایه محصولاتی مانند نایلون سیلابی ، نایلون شیرینگ، نایلون مالچ، نایلون استرچ و غیره تولید و به بازار عرضه می کنند . برای تولید فیلم پنج لایه از روشی به نام اکستروژن بادی استفاده می شود . در این فرایند قطر یک لوله نایلونی با استفاده از نایلون مذاب و باد کردن یا دمیدن به چند برابر قطر اولیه آن تبدیل می شود و به طور مستقیم مورد استفاده قرار می گیرد و گاهی اوقات به صورت یک نایلون با لایه های متفاوت تولید می شود . پیشرفت در تکنولوژی تولید نایلون می‌تواند طیف وسیعی از اهداف مصرف کنندگان را فراهم کند. فیلم‌ ها با لایه‌ ها، ترکیبات، ضخامت‌ ها و عرض‌ های مختلف خواص متفاوتی دارند که می‌ توانند متناسب با مشخصات و محصولات خاص، انتخاب شده و مورد استفاده قرار گیرند.

کاربرد های فیلم پلاستکی

فیلم نایلونی پنج لایه برای کاربردهای مختلف از جمله بسته‌ بندی در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌ گیرد . بسته بندی محصولات ، پوشش گلخانه ، فیلم های کشاورزی ، بسته بندی مواد غذایی، شرینک، نایلون های ساختمانی و صنعتی و … از مهم ترین کاربرد فیلم‌های ۵ لایه است . یکی از روش های تولید فیلم نایلونی پنج لایه استفاده از روش اکستروژن بادی است. این فرآیند اساسا شامل یک لوله نایلونی از نایلون مذاب و دمیدن یا باد کردن آن به چندین برابر قطر اولیه آن است تا یک لایه نازک را تشکیل دهد که می‌تواند مستقیما مورد استفاده قرار گیرد و یا می‌ تواند به شکل یک فیلم با لایه‌ های مختلف تولید شود . فیلم نایلونی پنج لایه ، به ۵ لایه متفاوت فیلم اشاره دارد که در روند اکستروژن تولید می‌ شوند. رزین‌ های مختلفی در فرایند اکستروژن پلاستیک تولید و به یکدیگر متصل می‌ شوند و در نهایت تشکیل فیلم پنج لایه را می‌ دهند .

فیلم نایلونی پنج لایه چیست؟
نایلون مالچ – به هر پوشش هایی که بر روی سطح خاک قرار گیرد ، مالچ می گویند . کشاورزان و باغبانان در قدیم از مواد طبیعی همانند علوفه ، کاه …

ویژگی های نایلون 5 لایه

به فیلم‌ های چند لایه مثل فیلم سه لایه و پنج لایه فیلم های هم زمان اکسترود شده گفته می‌ شود ، زیرا آن‌ ها با یک فرآیند اتصال چند لایه ساخته شده‌ اند . ترکیب چندین لایه از مواد مختلف ، خصوصیات مکانیکی و فیزیکی فیلم از جمله سوراخ شدن ، مقاومت در برابر پارگی و گرما و هم چنین رطوبت و خاصیت جلوگیری از ورود اکسیژن را در این گونه فیلم های نایلونی بالا می‌ برد . از مهم ترین ویژگی های فیلم نایلونی پنج لایه می توان به محافظت از محصول ، مقاومت بالا در برابر پاره شدن ، ضد بخار بودن ، ضد رطوبت بودن ، ممانعت از ورود نور ، قابلیت چاپ و استفاده در کشاورزی اشاره کرد . طی تحقیقات انجام شده در ایالات متحده آمریکا، استفاده از نایلون‌ های چند لایه مثل فیلم نایلونی پنج لایه به میزان زیادی به بحران کمبود آب جهانی به‌ ویژه در دوران خشک‌ سالی کمک کرده است . مهمترین ویژگی فیلم نایلونی پنج لایه را می‌ توان در صنعت کشارزی دانست . پوشش های گلخانه به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید بهتر از فیلم پنج لایه باشند که مقامت بالا و طول عمر بیشتری دارند .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *