فیلم نایلونی در اراک

فیلم نایلونی در اراک


فیلم نایلونی در اراک

پلاستیک‌ ها که از مواد اولیه پلی اتیلن ساخته شده اند، به صورت رول‌ های نازک عرضه می‌ شوند. تا از آن در صنایع مختلف استفاده شود. این رول‌ های نازک همان فیلم نایلونی در اراک یا فیلم پلی اتیلن است. از فیلم‌ های پلی اتیلن در تهیه انواع نایلون‌ های دسته دار، نایلکس، پلاستیک حباب دار، سفره یکبار مصرف، کیسه فریزر و همچنین از آن‌ها برای تولید نایلون های عریض کشاورزی و گلخانه ای استفاده می‌شود که هر کدام با ضخامت و وزن متفاوت وارد بازار می‌شوند. جالب است بدانید فیلم‌ های پلی اتیلن به صورت چند لایه هم وجود دارند که در ادامه این مقاله به بررسی آن می‌ پردازیم.

اصول اولیه تولید فیلم نایلونی در اراک

در نگاه اول، فرایند تولید فیلم نایلونی در اراک با استفاده از دستگاه اکسترودر به شکل بسیار ساده و آسان به نظر می‌ رسد. در این فرایند، مواد اولیه از طریق مواد کش به داخل قیف اکسترودر ریخته می‌ شود. سپس در داخل اکسترودر، به وسیله حرارت و اصطکاک، مواد اولیه به صورت یک خمیر مذاب تبدیل می‌ شوند و به واسطه فشاری که توسط ماردون ایجاد می‌شود، به داخل قالب هدایت می‌شوند.

قالب به شکل گرد بوده و به همین دلیل، فیلم خروجی از آن شکل یک تیوپ روده‌ای دارد. تیوپ، با خروج از قالب و تحت تأثیر هوایی که منبسط می‌ شود، قطر آن افزایش می‌ یابد و به دنبال آن، ضخامت آن کاهش می‌ یابد. همچنین، با استفاده از کشنده‌ هایی که بر روی برج دستگاه نصب شده‌اند، مواد اولیه مذاب که از سر قالب خارج می‌شود به بالا کشیده می‌شوند و با تنظیم سرعت کشش، ضخامت دقیق فیلم نایلون تعیین می‌گردد. این تیوپ به نام‌های حباب و بالن نیز شناخته می‌شود. پس از خنک شدن، تیوپ وارد قسمت کشنده بالایی می‌ شود که به شکل عدد ۸ است و به صورت ورق دولا درآمده است.

اگرچه این فرآیند به نظر ساده و آسان می‌رسد، در واقع تولید فیلم نایلون به روش بالون یک فرآیند بسیار تخصصی و پیچیده است. و دارای تنوع بسیار زیادی از محصولات است. قطر قالب نسبت به قطر نایلون (BUR) نامیده می‌ شود و فرمولی برای محاسبه آن وجود دارد.

فیلم ۵ لایه چیست؟

این فیلم نایلونی در اراک یکی از فناوری‌ های جدید در صنعت تولید پلاستیک است. فیلم ۵ لایه کاربرد‌های مختلفی دارد. که یکی از آن‌ ها بسته بندی محصولات است. این نایلون به دلیل ۵ لایه بودن مقاومت بالایی دارد بنابراین برای صنایعی که نیاز به پلاستیک بادوام دارند، گزینه مناسبی است. کاربرد‌های فیلم ۵ لایه عبارت است از:

 • شیرینگ
 • پوشش گلخانه
 • نایلون ساختمانی و صنعتی
 • نایلون مالچ
 • نایلون ضدعفونی

فیلم ۵ لایه، با ۵ لایه متفاوت در روند اکستروژن تولید می‌ شود. رزین‌ های مختلف در این فرآیند به هم متصل می‌ شوند و فیلم ۵ لایه تشکیل می‌ گردد. ترکیب چند لایه گوناگون موجب بهبود خواص فیزیکی و مکانیکی این فیلم‌ ها می باشد که از این قابلیت ها می توان موارد زیر را نام برد.

فیلم نایلونی در اراک
فیلم نایلونی در اراک
 • مقاومت بالا در برابر پارگی
 • جلوگیری از ورود اکسیژن و رطوبت
 • مانع ورود نور
 • مقاومت در برابر گرما

استفاده از فیلم ۵ لایه در صنایع گوناگون به خصوص کشاورزی به حدی رشد کرده است. که در بسیاری از فرآیند‌های کشاورزی از این نایلون‌ها برای صرفه جویی در مصرف آب، کنترل علف هرز، دفع آفات، توسعه ریشه و… استفاده می‌شود. علاوه بر صنعت کشاورزی، این نایلون به دلیل داشتن مقاومت مناسب در صنعت دامپروری و ساختمانی هم کاربرد دارد.

فیلم ۳ لایه چیست؟

فیلم ۳ لایه یکی از فیلم‌ های نایلونی در اراک محبوب بین صنایع مختلف است. این فیلم نسبت به نایلون‌های دیگر سرمایه کمتری نیاز دارد. شما با استفاده از ماشین‌ها می‌توانید این فیلم را به شکل‌های مختلفی تبدیل و عرضه کنید. این فیلم به دلیل ویژگی‌هایی که در ادامه گفته می‌شود یکی از گزینه‌های مناسب برای صنعت بسته بندی محصولات است.

 • دوخت پذیری مناسب
 • مقاومت بالاتر با ضخامت کمتر
 • چسبندگی کمتر لایه‌های داخلی نسبت نوع معمولی
 • ضریب اصطکاک بالاتر

این ویژگی‌ها باعث شده است که فیلم ۳ لایه کاربرد مختلفی در صنعت بسته بندی داشته باشد. به طور مثال از آن برای بسته بندی انواع گرانول محصولات پتروشیمی، مواد پودری شیمیایی و کودها، مواد غذایی، شکر، آرد، برنج، مواد معدنی، پودر شوینده و هر ماده‌ای که به صورت پودر و گرانول است، استفاده شود.

فیلم نایلونی در اراک
فیلم نایلونی در اراک

فیلم نایلونی دو لایه در اراک

فـیلم دو لایه فیلمی است که از دو نوع پلاستیک توسط دو اکسترودر تولید می‌ شود. این نوع فیلم با انواع مختلفی از رنگ دانه‌ ها ساخته می‌ شود. معمولا این فیلم برای بسته بندی محصولات که پوشش کشسان و مانع در برابر خورشید نیاز دارند، کاربرد دارد. فیلم دو لایه با اصطکاک و چسبندگی بالا، در ضخامت و عرض متفاوت وارد بازار می‌شود. از این فیلم می‌توان در تولید سفره، کیسه‌ های دسته دار، نایلون زیپ دار و… بهره برد. این فیلم نایلونی در اراک در رنگ‌ های مختلف قابلیت چاپ طرح هم دارد. با توجه به اینکه فیلم دو لایه با ضخامت و عرض متفاوتی تولید می‌شود، شما می‌توانید با توجه به نیازتان عرض، ضخامت و طرح دلخواه را سفارش دهید.

فرمول محاسبه نسبت قطر فیلم نایلونی در اراک

به قطر قالب (BUR) استفاده می‌ شود. در واقع، با افزایش قطر حباب، مقدار BUR نیز افزایش می‌ یابد. این نسبت عبارت است از قطر قالب تقسیم بر BUR که نشانگر ضخامت جنس فیلم است. با احتساب میزان انبساط، ضخامت نسبی فیلم محاسبه می‌ شود. هرچند که این فرمول برای محاسبه پیچیده است، می‌توان از فرمول خلاصه شده زیر نیز استفاده کرد. براساس این فرمول، میزان کشش برای تعیین ضخامت محاسبه می‌شود.

بنابراین، اگر BUR بزرگتر از یک باشد، این نشانگر است که حباب بالون بیشتر از قطر قالب منبسط شده است. در این حالت، فیلم نازکتر می‌شود و در جهت TD (جهت ورق‌زنی) تولید می‌شود. همچنین، اگر DDR بزرگتر از یک شود، این نشانگر است که مواد مذاب با سرعت بیشتری از خروجی قالب به سمت بالا کشیده می‌شود. در این حالت، فیلم نازکتر می‌شود و جهت MD (جهت عرضی) پیدا می‌کند.

در عمل، این اعداد تقریبی هستند، زیرا مواد مذاب پس از خروج از قالب متورم می‌گردند و محاسبات با در نظر گرفتن ابعاد قالب انجام می‌شود. همچنین، میزان تورم مواد مذاب پس از خروج از قالب بر اساس نوع مواد اولیه متفاوت است.

تاثیر فیلم نایلونی پلی اتیلن در کشاورزی

فیلم‌های پلیمری سالیان زیادی است که توسط کشاورزان استفاده می‌ شود. و به آن‌ها این امکان را می‌ دهد. که زمین‌های خشک و بی حاصل را به زمین‌ های پربار تبدیل کنند و سرعت رشد محصولات را افزایش دهند. استفاده از فیلم‌ های پلی اتیلن نه تنها در رشد محصولات به کشاورزان کمک می‌کند، بلکه باعث می‌شود در بسیاری از هزینه‌ها صرفه جویی شود. انواع فیلم پلی اتیلن کشاورزی عبارت است از:

 • فیلم‌های مالچ
 • فیلم بسته بندی سیلاژ
 • فیلم ضدعفونی کننده
 • پوشش گلخانه و تونل
 • رول آبیاری
 • پوشش انگور و دسته موز

پوشش گلخانه و تونل یکی از پرمصرف ترین کاربرد آن است که برای این منظور از نوع چند لایه آن استفاده می‌شود تا استحکام لازم را داشته باشد. فیلم‌های پلی اتیلن به وسیله بعضی افزودنی‌ها کاربرد خاصی پیدا می‌کنند که پرطرفدارتر از نوع معمولی آن هستند. به طور مثال استفاده از افزودنی‌های ضد مه، ضد غبار، مادون قرمز، پخش نور و… باعث ایجاد خاصیت‌هایی نظیر جلوگیری از چکه کردن قطرات آب در فضای گلخانه، جذب مادون قرمز برای کنترل دمای محیط، راحتی در تمیز شدن پوشش، پخش نور در قسمت‌های مختلف و خواص دیگر می‌شود. کشاورزان با توجه به کاربرد فیلم‌های پلی اتیلن از آن در قسمت‌های مختلف کشاورزی استفاده می‌کنند و از اتلاف انرژی‌ و منابع طبیعی جلوگیری می‌کنند.

جمع بندی فیلم نایلونی در اراک

فیلم‌های نایلونی انواع مختلفی دارند و در تعداد لایه‌های مختلف وارد بازار می‌ شوند. به طور مثال بسیاری از صنایع از نوع ۲ لایه، ۳ لایه و ۵ لایه آن برای بسته بندی محصولات استفاده می‌کنند. هر کدام از انواع فیلم پلی اتیلن کاربرد خاص خود را دارد. کشاورزان در سال‌های اخیر استفاده زیادی از این نوع فیلم داشته اند. استفاده از فیلم نایلونی در اراک باعث کاهش هزینه و حفظ منابع و انرژی می‌شود. بنابراین انتخابی به صرفه برای کشاورزان در جهت رشد و حفظ محصولاتشان است. همانطور که گفته شد استفاده از بعضی افزودنی‌ها در ایجاد خواص جدید در این فیلم‌ها تاثیر گذار است. شما می‌توانید فیلم‌ها را با افزودنی‌ های مختلف، در رنگ، عرض، وزن و ضخامت گوناگون تهیه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *