فیلم پلی اتیلن شفاف

صاحبان صنایع مختلف برای کاربرد های مختلف همچون ؛ بسته بندی مواد و محصول ، به دنبال تهیه فیلم پلی اتیلن شفاف با کیفیت و مقرون به صرفه می باشند . این فیلم ها از ویژگی هایی چون ؛ چسبندگی و انسجام بالا ، قابلیت انطباق با سطوح و مقاومت بالا ، برخوردار می باشند . موارد کاربرد این فیلم ها دامنه ی وسیعی دارد که در ادامه با آن آشنا خواهید شد.


صاحبان صنایع مختلف برای کاربرد های مختلف همچون ؛ بسته بندی مواد و محصول ، به دنبال تهیه فیلم پلی اتیلن شفاف با کیفیت و مقرون به صرفه می باشند . این فیلم ها از ویژگی هایی چون ؛ چسبندگی و انسجام بالا ، قابلیت انطباق با سطوح و مقاومت بالا ، برخوردار می باشند . موارد کاربرد این فیلم ها دامنه ی وسیعی دارد که در ادامه با آن آشنا خواهید شد .

فیلم پلی اتیلن شفاف

فیلم پلی اتیلن شفاف یک ماده پلاستیکی نازک پیوسته است که از اتیلن ساخته می شود ، و یکی از رایج ترین فیلم های پلاستیکی ساخته شده محسوب می شود . نام های رایج دیگر فیلم پلی اتیلن ؛ فیلم پلاستیکی و پلی فیلم می باشد . این فیلم ها به دلیل ارائه و تامین حفاظت در موارد صنعتی مختلف شناخته شده است . در حالت کلی فیلم نایلونی پلی اتیلن یک فیلم پلاستیکی ساخته شده از اتیلن ، هیدروکربنی است که عمدتا از گاز طبیعی و یا نفت به دست می آید . اصطلاحات ورق پلاستیک ، ورق پلی اتیلن و یا پلی فیلم نیز به عنوان مترادف برای فیلم پلی اتیلن استفاده می شود . اصطلاح پلی اتیلن به اختصار “PE” است .

ویژگی ها

از ویژگی های فیلم پلی اتیلن شفاف پلیمر تاج ، می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • مقاومت بلند مدت
 • چسبندگی و انسجام بالا
 • سازگاری و انعطاف پذیری
 • قابلیت انطباق با سطوح نامنظم
 • در محدوده دمایی وسیع عملکرد خوبی دارد
 • مقاوم در برابر سایش ، حل شدن و جذب رطوبت
 • در دماهای پایین ترک نخورده و یا چروک نمی شود

انواع

فیلم پلی اتیلن شفاف را می توان در ضخامت های مختلف ، و رنگ های مختلف و یا شفاف تولید کرد . انواع فیلم های پلی اتیلن عبارتند از :

 1. پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE)
 2. پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)
 3. پلی اتیلن با چگالی متوسط (MDPE)
 4. پلی اتیلن خطی با چگالی کم (LLDPE)
یکی از فیلم های پلاستیکی همه کاره فیلم پلی استر است که مقاومت خوبی در برابر اشعه ماوراء بنفش دارد . این نوع …

موارد کاربرد

فیلم پلی اتیلن ، رایج ترین پلاستیکی است که امروزه در صنایع مختلف یافت می شود . در نتیجه کاربرد آن نیز دامنه ی گسترده ای خواهد داشت . این فیلم پلاستیکی اغلب برای جدا کردن ؛ نواحی ، نگهداری اقلام یا محافظت از سطوح در برابر رنگ و یا آسیب دائمی استفاده می شود . از جمله موارد کاربرد این فیلم می توان به ؛ محافظت از سطوح در نقاشی داخلی ، پوشش ماشین آلات یا تجهیزات ، تولید محصولات پلاستیکی ( مانند کیسه های پلاستیکی ) ، محوطه سازی و ساخت برق اشاره کرد .

 • بسته بندی : به دلیل توانایی پلی اتیلن در محافظت از مواد غذایی در برابر ؛ آلودگی ، رطوبت و اکسیژن ، به طور گسترده در بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود .
 • ساخت لیبل : پلی اتیلن جدا از اینکه رایج ترین پلاستیک است ، ارزان ترین ماده برای برچسب زدن است . در نتیجه ، مشاغل و کسب و کار ها اغلب از آن در تولید برچسب های خود استفاده می کنند .

فیلم پلی اتیلن شفاف می تواند محافظی اقتصادی در برابر گرد و غبار ، خاک و رطوبت را فراهم کند . به این ترتیب می توانید ؛ الوار ، دیوار ها ، داربست ها ، تجهیزات ، ماشین آلات و مواد را با آن پوشش دهید . فیلم نایلونی پنج لایه نیز موارد کاربرد بالایی دارد .

پلی اتیلن و محیط زیست

همانطور که قبلا ذکر شد ؛ فیلم پلی اتیلن شفاف از اتیلن ساخته می شود ، هیدروکربنی که عمدتا از نفت و یا گاز طبیعی به دست می آید . با این حال ، توجه به این نکته ضروری است که اتیلن را می توان از منابع تجدید پذیر نیز تولید کرد . اگرچه پلی اتیلن به طور طبیعی تجزیه بیولوژیکی می شود ، اما ممکن است زمان بسیار طولانی (دهه ها) طول بکشد تا این اتفاق بیفتد . چندین روش برای تسریع تجزیه زیستی آن ایجاد شده است . یکی از آنها اصلاح زنجیره کربن پلی اتیلن با کمک یک افزودنی است . این فرآیند سطح تجزیه پذیری و در نتیجه زیست تخریب پذیری پلی اتیلن را بهبود می بخشد . روش دیگر تولید فیلم با استفاده از یک ماده زیست تخریب پذیر است که دارای خواص مشابه پلی اتیلن است ( مانند نشاسته ) .

فیلم پلی اتیلن ؛ موردی مناسب برای بسته بندی ادوات صنعتی

 1. بسته بندی مواد غذایی : پلی اتیلن به دلیل توانایی آن در محافظت از مواد غذایی در برابر آلودگی ، رطوبت و اکسیژن به طور گسترده در بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود . از آن برای ساخت انواع فرمت های بسته بندی مانند فیلم ، کیسه و سینی برای محصولاتی مانند میوه‌های تازه ، گوشت و لبنیات استفاده می شود . پلی اتیلن معمولا در بسته بندی نوشیدنی ها ، به ویژه برای نوشابه ها و آب نیز استفاده می شود . از آن در ساخت بطری ها ، درب ها و فیلم هایی استفاده می شود که مانعی در برابر گاز و رطوبت ایجاد می کنند و بدین ترتیب ؛ کیفیت و تازگی محصول تضمین می شود .
 2. بسته بندی پزشکی و دارویی : پلی اتیلن به دلیل خاصیت بازدارندگی بالا که محتویات را در برابر رطوبت ، اکسیژن و آلودگی محافظت می کند ، به طور گسترده در بسته بندی های پزشکی و دارویی نیز استفاده می شود . از آن برای تولید محصولاتی مانند بسته های تاول ، ویال ها و کیسه های محصولاتی مانند داروها و وسایل پزشکی استفاده می شود .
 3. بسته بندی صنعتی : پلی اتیلن به دلیل دوام و استحکام در بسته بندی های صنعتی استفاده می شود که آن را برای کاربردهای سنگین مناسب می کند . از آن برای ساخت محصولاتی مانند درام ، جعبه و پالت استفاده می شود که می توان از آنها در حمل و نقل ایمن کالا استفاده کرد .
 4. بسته بندی کالاهای مصرفی : فیلم پلی اتیلن شفاف در طیف وسیعی از بسته بندی کالاهای مصرفی از جمله محصولات مراقبت شخصی ، پاک کننده های خانگی و غذای حیوانات خانگی استفاده می شود . از آن برای ساخت بطری ها ، لوله ها و ظروف استفاده می شود که از محصول محافظت می کند و امکان توزیع آسان را فراهم می کند . تطبیق پذیری و سازگاری پلی اتیلن آن را به گزینه ای محبوب برای تولید کنندگان در بخش های مختلف صنعت بسته بندی ، تبدیل کرده است .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *