فیلم پلی استر

یکی از فیلم های پلاستیکی همه کاره فیلم پلی استر است که مقاومت خوبی در برابر اشعه ماوراء بنفش دارد . این نوع فیلم برای چاپ و لمینیت ...


یکی از فیلم های پلاستیکی همه کاره فیلم پلی استر است که مقاومت خوبی در برابر اشعه ماوراء بنفش دارد . این نوع فیلم برای چاپ و لمینیت مناسب است و هم چنین به عنوان پلی اتیلن تراتالات دو محوره ( BOPET ) شناخته می شود ، نام “PET” مخفف نام شیمیایی “پلی اتیلن ترفتالات” است .

فیلم پلی استر

فیلم های پلی استر نقطه ذوب بالایی دارند . مقاومت شیمیایی بالا در برابر نور مستقیم و حتی دما های بالاتر آن را برای استریل کردن موادی که به دمای بالا نیاز دارند مناسب کرده است . فیلم پلی استر شفاف است و ترکیب شیمیایی خاصی که دارد آن را قادر می سازد بسته به صنعتی که در آن استفاده می شود ، به صورت کریستالی ، بی شکل یا ترکیبی از این دو عمل کند . شفافیت بالای این فیلم پلیمری باعث شده تا آن را در رده چاپ پذیر ترین فیلم نایلونی حساب کنند . اصلی ترین و کاربردی ترین ویژگی فیلم پلی استر قابلیت نفوذ ناپذیری آن در برابر رطوبت ، هوا و عوامل خارجی است که آن را به عنوان فیلم بسته بندی های مواد غذایی بسیار ایده آل می کند . پلی استر کاملا فود گرید بوده و قابلیت تماس مستقیم با مواد غذایی و انواع نوشیدنی ها را دارد . پلی استر سازگار ترین فیلم پلیمری است به همین دلیل به راحتی قابل بازیافت بوده و امکان استفاده مجدد را دارد . به طور کلی فیلم پلی استر دارای خواص شیمیایی ، فیزیکی ، حرارتی و الکتریکی برتر و استحکام کششی بالا ، مقاومت در برابر ضربه و پارگی و حرارت سیصد درجه فارنهایت می باشد .

فیلم نایلونی پنج لایه
تولید فیلم های نایلونی چند لایه در سال های اخیرا مزایای قابل توجهی برای مصرف کنندگان به همراه داشته است . فیلم نایلونی پنج لایه یک فناوری جدید در صنعت تولید فیلم های پلاستیکی است که امروزه برای مصارف مختلف کاربرد دارد .

کاربردهای پلی استر

پلی استر دسته ای از پلیمرها است که شامل گروه عاملی استر در هر واحد تکرار زنجیره اصلی خود می باشد . به عنوان یک ماده خاص، بیشتر به نوعی به نام پلی اتیلن ترفتالات (PET) اشاره دارد. در محصولات و صنایع متفاوتی از فیلم پلی استر استفاده می شود . دوام پلی استر آن را برای اقلام مختلف از لباس گرفته تا محصولات مصرفی و کاربردهای صنعتی بسیار ایده آل می کند . از الیاف پلی استر می توان برای ساخت هر چیزی که از الیاف پنبه ساخته می شود استفاده کرد. هر نوع لباسی اعم از لباس های تجاری ، رسمی یا غیر رسمی را می توان از پلی استر تهیه کرد . از جوراب و لباس زیر گرفته تا کت و شلوار و پیراهن های روزمره ، پارچه پلی استر کاربردهای فراوانی در پوشاک دارد . پلی استر برای ساخت اقلام مختلف خانه مانند حوله های میکروفیبر، پتو ، پرده و لوازم داخلی استفاده می شود . خواص مقاوم در برابر رطوبت ، پلی استر را به پارچه ای عالی برای بالش ، صندلی و کوسن مبل تبدیل می کند . در صنعت خودرو سازی هم از پلی استر استفاده می شود برای مثال در ساخت کمربند های ایمنی خودرو ها و تقویت کننده برای لاستیک های خودرو استفاده می شود و باعث می شود تایر دوام بیشتری داشته باشد. پلی استر که در پروژه های مهندسی عمران و مشاغل ساختمانی استفاده می شود، در جاده ها و محل های دفن زباله یافت می شود ، زیرا پارچه خوبی برای تصفیه آب ، زه کشی و کنترل فرسایش خاک است . مواد پلی استر را می توان در بطری ها ، طناب ها ، قایق ها ، ال سی دی ها، برزنت ها، ظروف غذا و سایر محصولات صنعتی نیز یافت.

ویژگی فیلم های پلی استر

از آنجایی که پلی استر یک الیاف مصنوعی است، از گیاهی مانند پنبه یا دیگر گیاهان طبیعی به دست نمی آید. در عوض، پلی استر به طور شیمیایی از ترکیبات مشتق شده تولید می شود . بسیاری از بسته بندی های پلاستیکی و حتی غیر پلاستیکی که حالت انعطاف پذیری دارند با لمینت فیلم پلی استر تشکیل و تولید شده اند . در کل این فیلم ها در صنعت بسته بندی های انعطاف پذیر کاربرد دارند . محدودیتی در رنگ بندی تولید فیلم پلی استر وجود ندارد اما متداول ترین و پر درخواست ترین رنگ بندی های تولید فیلم پلی استر شامل فوق العاده شفاف ، مات روشن ، مات متوسط ، مات سنگین ، صدفی شفاف ، صدفی مات و سیاه می باشد. فیلم متالایز چیست ؟ متالایز برگرفته شده از فیلم PET و پودر آلومینیوم در شرایط خلاء است ، که موجب بازتاب نور تا نود و هشت درصد می گردد و در نهایت موجب افزایش تاریخ انقضا بسته بندی خواهد شد. لمینت فیلم پلی استر و متالایز با یکدیگر فیلم جدیدی با خواص هر دو پدید خواهد آورد با لمینت این دو فیلم با یکدیگر ویژگی و خواص کلی فیلم به دست آمده افزایش پیدا می کند .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *