مراحل تولید نایلون شیرینگ

مراحل تولید نایلون شیرینگ


نایلون شیرینگ

تولید نایلون شیرینگ در انواع متفاوت از جمله PVC، تونلی و روده ایی تولید میگردد. در این محتوا روش کلی مراحل تولید نایلون شیرینگ با مواد اولیه متفاوت که انواع نایلون شیرینگ را می توان با آن تولید کرد؛ شرح داده می شود. مواد شیمیایی مثل PVC، پلی اتیلن و پلی افیلن مواد اولیه پلاستیک های شیرینگ می باشد.

امروزه تولید نایلون شیرینگ در ابعاد متفاوت و انواع مختلف انجام می گیرد. بیشترین کاربرد نایلون شیرینگ در بسته بندی محصولات می باشد. که با توجه به نوع ماده ی به کار برده شده در نایلون شیرینگ ویژگی های خاصی برای آن می توان در نظر گرفت. در ادامه مراحل تولید انواع نایلون شیرینگ می پردازیم. نایلون ها در ابعاد متفاوت و حتی به سفارش مشتری ها تولید می گردد. نمونه های استاندارد آن را توضیح خواهیم داد.

 نایلون شیرینگ چیست؟

شیرینگ به معنای جمع شدن و کوچک شدن می باشد، نایلون شیرینگ به نایلونی گفته می شود که در اثر حرارت جمع می شود. در بسته بندی و عایق سازی محصولات به طور عمده کاربرد دارد. نایلون شیرینگ از مواد PVC، پلی افیلن (POF)، پلی اتیلن (POT)، ساخته می شود. استفاده از هر کدام از این مواد ویژگی خاصی به نایلون می دهد. همچنین با افزودن ناخالصی به این مواد مقاومت ماده را در برابر پارگی، نفوذ گرد و خاک و … افزایش می دهند.

مراحل تولید نایلون شیرینگ
مراحل تولید نایلون شیرینگ

مراحل تولید نایلون شیرینگ

مراحل تولید نایلون شیرینگ برای یک نایلون تک لایه به صورت زیر است.

ذوب مواد اولیه

نایلون های شیرینگ از مواد پلیمری متفاوتی تولید می گردند. در ابتدا برای تولید نایلون شیرینگ ماده اولیه تولید به همراه ناخالصی هایی که در فرمولاسیون پلاستیک وجود دارد؛ را درون سیلندر ماردون (مار پیج) ریخته می شوند. با چرخش ماردون و حرارتی که توسط منابع حرارتی مثل المان های برق یا گازی دریافت می کند، پلاستیک به خمیر تبدیل می گردد. اصطلاحا به این مرحله اکسترود (extruded) می گویند. اکسترود به معنای روزنه رانی یا از بین بردن سوراخ ها و منافذ است.

این بخش شامل تغذیه، ذوب، اندازه گیری کردن و مخلوط کردن است. اندازه ی دستگاه اکسترود با توجه به سایز نایلون شیرینگ تولید متفاوت می باشد. برای تولید فیلم شیرینگ چند لایه گاهی به چند دستگاه استرود نیاز می باشد. تعداد و اندازه دستگاه اکسترود به ابعاد فیلم شیرینگ بستگی دارد.

سرد شدن

مواد مذاب از یک طرف سیلندر مارپیچ خارج می گردد. در این مرحله مواد مذاب به وسیله دستگاه به شکل نایلون های مسطح و پهن (ابعاد متفاوت) در می آیند. با استفاده از حباب هوای سرد یا دیگر تجهیزات سرد کننده به سرد کردن مواد مذاب می پردازند. مواد مذاب به صورت جامد است. نایلون ها به صورت تک لایه و یا چند لایه در این مرحله آماده می شوند.

تولید رول نایلون

نایلون های سرد شده در مرحله قبل  را برش داده و به صورت رول در می آورند. ابعاد این رول ها متفاوت از 6 سانتی متر تا 120 سانتی متر تولید و بسته بندی می گردند.

مراحل تولید نایلون چند لایه هم با همین مراحل کلی ذوب مواد اولیه، سرد کردن و شکل دهی و تبدیل به رول ها( فیلم ) می گردد. در مرحله سرد کردن و فشردن و شکل دهی کمی متفاوت می باشد.

مراحل تولید نایلون شیرینگ
مراحل تولید نایلون شیرینگ

کنترل کیفیت تولید نایلون

یکی از مراحل بسیار مهم در فرآیند تولید نایلون، مرحله کنترل کیفیت است. کنترل کیفیت جهت تعیین صحت عمل تولید، مطابق مشخصات فنی تعیین شده برای محصول انجام می گیرد.

این عملیات سبب می شود تا ضمن جلوگیری از تولید محصولات معیوب، ازهدر رفتن سرمایه ها جلوگیری به عمل آمده و قیمت تمام شده محصول کمتر شود.

کنترل کیفیت تولید نایلون را باید در سه مرحله اعمال نمود.

  • کنترل کیفیت مواد اولیه: ماده اولیه باید از کیفیت خوبی برخوردار شود و مطابق با استانداردهاى لازم تست گردد. از جمله پارامترهاى قابل بررسى در این مرحله می توان از شاخص ذوب، دماى سرویس دهى، مقاومت در برابر اسیدها و قلیایى ها و وزن مخصوص (چگالى) نام برد.
  • کنترل کیفیت حین تولید: در حین تولید براى جلوگیرى از تولید ضایعات و افزایش کیفیت محصول تولید شده باید کنترل کیفى انجام پذیرد. در حین تولید لازم است تا فیلم ریخته شده از نقطه نظرهاى مختلف مانند ضخامت کنترل کشش فیلم، عدم چروک شدن آن، بریدگى، چسبندگى، ضخامت لایه ها و… کنترل شود.
  • کنترل کیفیت نهایی: محصول نهایى باید طبق استانداردهاى فیلم هاى پلاستیک کنترل شود. از جمله پارامترهاى قابل کنترل می توان چسبندگى، شفافیت، ضخامت و یکنواختى عرض فیلم را نام برد.

خرید نایلون شیرینگ با کیفیت

در مراحل تولید نایلون شیرینگ به طور خلاصه با تولید این نایلون پر کاربرد تا حدودی آشنا شدید. در صورتی که قصد خرید نایلون شیرینگ را دارید بیش از هر چیز باید به کیفیت آن توجه کنید که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بهتر است برای خرید نایلون شیرینگ مراکزی را انتخاب کنید که معتبر باشند تا بتوانید نایلون های درجه یک را از آنها تهیه کنید. برای خرید نایلون شیرینگ میتوانید پولاد پلیمر را انتخاب کنید که جزو مراکز معتبر در زمینه تولید و فروش انواع محصولات نایلونی درجه یک در کشور هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *