نایلون مالچ

به هر پوشش هایی که بر روی سطح خاک قرار گیرد ، مالچ می گویند . کشاورزان و باغبانان در قدیم از مواد طبیعی همانند علوفه ، کاه ...


به هر پوشش هایی که بر روی سطح خاک قرار گیرد ، مالچ می گویند . کشاورزان و باغبانان در قدیم از مواد طبیعی همانند علوفه ، کاه ، کلش ، پوست درخت ، چوب خرد شده ، برگ، خاک اره و دیگر موادی که به راتی تجزیه می‌ شوند را در اطراف گیاهان پخش می‌ نمودند. این کار به کنترل علف‌ های هرز ، حفظ رطوبت خاک و محافظت از ریشه‌ ها کمک می نمود. در حال حاضر از نایلون مالچ به کار می رود .

نایلون مالچ

نایلون مالچ در دسته‌ ی نایلون کشاورزی می باشد. با توجه به نوع سفارش مشتری و محصول کشاورزی بایستی از نوع ویژه ای از نایلون‌ های مالچ به کار برد . ممکن است رنگ پلاستیک مالچ در کیفیت و سرعت رشد محصولات کشاورزی به صورت مستقیم تاثیر داشته باشد .

انواع مالچ

بر اساس نوع سفارش مشتری و محصول کشاورزی بایستی از نوع مخصوصی از نایلون‌ های مالچ به کار برد . برای مثال حتی ممکن است رنگ پلاستیک مالچ در کیفیت و سرعت رشد محصولات کشاورزی به صورت مستقیم تاثیر دارد . به این دلیل انواع نایلون مالچ به صورت زیر دسته‌ بندی می‌ گردد :‌

مالچ سیاه

ارزان‌ ترین نوع مالچ پلاستیکی که امروزه در دنیا به کار برده می شود ، نایلون مالچ سیاه است . همینطور از لحاظ میزان مصرف نیز ، این دسته از نایلون‌ ها به عنوان پر متقاضی‌ ترین نوع نایلون‌ های مالچ به حساب می آیند .

مالچ شفاف

شفافیت این دسته از نایلون‌ های مالچ باعث عبور نور از آن‌ ها و رسیدن به سطح خاک می‌ گردد . در حقیقت این کار موجب می‌ شود که علف‌ های هرز و آفات موجود در خاک به علت گرمای زیادی که زیر نایلون‌ ها ایجاد می‌ گردد ، از بین بروند . در نهایت روند بهبود کشت محصولات شما بهینه تر خواهد شد .

مالچ سفید

این دسته از نایلون‌ های مالچ هرگز اجازه عبور نور خورشید را نمی‌ دهند . همینطور به علت رنگ سفیدشان نور خورشید را دفع می‌ نمایند . این مورد موجب می‌ شود تا سطح زیر آنها به صورت زیادی خنک شود .

منظور از مالچ‌ پاشی چیست؟

مالچ‌ پاشی فرآیندی برای حفظ ، مراقبت و بهبود عملکرد رشد گیاهان می باشد . این فرآیند از فرسایش و هوازدگی خاک جلوگیری می کند و همینطور از گیاهان در مقابل حملات انواع حشرات به گیاهان و سبزیجات حفاظت می‌ نماید .‌ استفاده از مالچ‌ پاشی موجب آماده شدن خاک به منظور حفر می‌ گردد ، در حققیت مالچ‌ پاشی خاک را نرم و آماده می‌ نماید. به این دلیل افرادی که قصد چاه کندن دارند از این روش برای آماده‌ سازی زمین استفاده می‌ نمایند . در حالت کلی می‌ توان گفت کاربرد مالچ‌ پاشی چند منظوره می باشد . نکته مهم دیگری که باید ناگفته نمانداین است که تمامی انواع مالچ چند منظوره نیستند فقط بعضی از انواع مالچ کاربرد چند منظوره دارند . مالچ‌ پاشی همینطور جهت جلوگیری از رشد بی رویه علف‌ های هرز استفاده می شود .‌ هنگامی که از مالچ‌ پاشی برای این کار استفاده می‌ شود فقط یک ترکیب غیر آلی همانند سنگ خرد شده ، شن و ماسه کافی می باشد .

ویژگی‌های نایلون مالچ پلاستیکی

نایلون‌ هایی که برای مالچ‌ پاشی به کار می رود بایستی دارای کیفیت مناسب باشند . به این دلیل که مواد مغذی از راه این نایلون به مرور زمان جذب ریشه و خاک می‌ شود . انواع نایلون خاصی مالچ‌ پاشی ( نایلون مالچ ) به علت برخورداری از مواد آنتی‌ اکسیدان و فلاونوئید های طبیعی محافظ خوبی برای خاک به شمار می رود . بنابراین موجب التیام جو اطراف خاک قابل کشت شده و در نهایت تاثیر مفیدی بر سیستم تهویه و رشد گیاه می گذارد  .

در حقیقت پلاستیک مالچ موجب حفظ رطوبت در زمین شده و به مرور زمان در رشد و نمو هر چه بهتر گیاه تاثیر دارد . مالچ پلاستیکی در ضخامت‌ های گوناگونی مطابق با ترکیب و کیفیت نهایی خاک قابل تولید می باشد . به عنوان نمونه در ترکیباتی که بیشتر از خاک رس تشکیل شده اند استفاده از این نایلون نازک گزینه خوبی می باشد به این دلیل که در این روش زمین مخصوصا در مناطق مرطوب با بارندگی زیاد ، نباید بیش از حد بارگیری شود .

انواع نایلون مالچ

نایلون مالچ پلاستیکی در سه نوع ، تک لایه با رنگ‌ مشکی ، پلاستیک مالچ چند لایه با رنگ نقره‌ ای‌ مشکی و نایلون مشکی‌ سفید با چاپ علامت‌ های نقره‌ ای به بازار عرضه می‌ گردد . نایلون چند لایه از گیاه در مقابل بیماری‌ های موجود در هوا جلوگیری می‌ نماید . از این نوع نایلون اغلب در کشت توت‌ فرنگی برای جلوگیری از حملات آفت‌ های تریپس به گیاه به کار می رود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *