نایلکس چیست؟

نایلکس

نایلکس چیست؟ در میان عموم مردم گاها کلمه نایلکس را به جای نایلون و یا برعکس می شنویم. این موضوع ناشی از آن می باشد که بعضی این دو پلاستیک را یکی میدانند و تفاوتی بین آنها قائل نمی شوند. این در حالی می باشد که نایلون و نایلکس دو نوع پلاستیک گوناگون با خصوصیاتی متفاوت از هم می باشند. ولی در اصل نایلون و نایلکس و تفاوت آن ها چیست؟ در این مقاله به بررسی تفاوت این دو اشاره خواهیم کرد.

فرق نایلون و نایلکس

نایلون با نایلکس از جهت های گوناگونی با همدیگر متفاوت می باشند. در این قسمت با اصلی ترین مواردی که موجب تفاوت نایلون با نایلکس می گردد آشنا خواهیم شد.

مواد سازنده: اصلی ترین تفاوت نایلون با نایلکس در نوع مواد تشکیل دهنده آنها است. نایلون از مواد پلی ‌اتیلن سبک ساخته شده است، در صورتی که مواد اولیه نایلکس بر پایه پلی اتیلن سنگین است. البته کلیه مواد تشکیل دهنده‌ نایلکس از جنس پلی اتیلن سنگین نیست و حدودا هشتاد درصد آن سنگین و بقیه از پلی اتیلن سبک است. افزودن پلی اتیلن سبک به ترکیبات مواد اولیه نایلکس به آن شفافیت، نرمی و امکان دوخت بهتر را می دهد.

ظاهر

 اصلی ترین تفاوت نایلون و نایلکس چیست؟ برای تمام مردم قابل درک می باشد مربوط به ظاهر آنها است. نایلون ها محصولاتی به مراتب نرم تر، شفاف تر و براق تر از نایلکس هستند و نور از آنها تا حدودی میتواند عبور نماید. نایلکس ها ولی خشک، زبر و مات هستند.

ضخامت

 نایلکس را می توان در ضخامت های بسیار نازک تولید کرد در حالی که نایلون این قابلیت را ندارد. این به آن معنی است که اغلب تعداد در یک کیلوگرم نایلکس نسبت به نایلون بیشتر است. این مسئله به ویژه برای فروشندگانی که به دنبال پلاستیک های تبلیغاتی هستند حائز اهمیت است، چرا که نایلکس معمولا به صرفه تر است.

نایلکس چیست؟

چاپ

 برای محصولات نایلونی از چاپ روغنی و براق استفاده می ‌شود، زیرا نتیجه زیباتر به نظر می‌ رسد. ولی در چاپ  بر روی محصولات نایلکسی به دلیل کدر بودن آن ‌ها، تفاوت زیادی بین نتیجه چاپ روغنی و چاپ پی وی سی وجود ندارد. با این حال چون چاپ پی وی سی مقرون به صرفه تر است، در چاپ نایلکس از این نوع رنگ استفاده می شود.

کاربرد

 نایلکس به دلیل سختی و تحمل وزن بالاتر، جهت استفاده در اصنافی که با محصولات نسبتا سنگین وزن سر و کار دارند (مانند تره بار و میوه فروشی) مناسب است. اما نایلون بیشتر جهت حمل کالاهای سبک در فروشگاه ها (مانند بوتیک و داروخانه) استفاده می شود.

البته شایان ذکر است که تولید برخی محصولات می تواند هم توسط نایلون و هم نایلکس انجام گیرد. کیسه فریزر، کیسه زباله، سفره یکبار مصرف و انواع پلاستیک فروشگاه از این دسته موارد هستند.

نحوه تشخیص نایلون و نایلکس چیست؟

تا این جا با تفاوت های میان نایلون و نایلکس به صورت کامل آشنا شدیم. حال یک مثال عامیانه برای تفاوت این دو میزنیم که راحت تر قابل درک باشد. پلاستیک هایی که نرم هستند و زمانی که مچاله می نماییم کم تر صدا می دهند نایلون هستند. ولی پلاستیک هایی که نسبتا خشک می باشند و پس از مچاله شدن صدا می دهند. و به اصطلاح خش خش می نمایند نایلکس هستند.

مقایسه نایلون با نایلکس

  • در ساخت نایلون از پلی اتیلن سبک استفاده می شود. و در ساخت نایلکس از پلی اتیلن سنگین.
  • محصولات نایلونی نرم ‌تر از محصولات نایلکسی هستند.
  • در صورتی که محصولات نایلونی ظاهری براق دارند، محصولات نایلکسی نسبتا مات هستند.
  • نایلکس بر خلاف نایلون هنگام مچاله شدن صدا می دهد و خش خش می کند.
  • نایلکس را میتوان در ضخامت های متفاوت تولید نمود ولی نایلون را نمیتوان در ضخامت کم تولید نمود.
  • جهت چاپ نایلون از رنگهای روغنی به کار می رود و جهت چاپ نایلکس از رنگ های پی وی سی.
  • نایلون حالت کششی دارد، یعنی اگر آن را پاره نماییم محل پارگی بصورت کش آمدن در مقابل پارگی مقاومت نشان میدهد. اما در نایلکس محل پارگی ادامه پیدا می کند و بصورت یک خط تا انتها انتقال پیدا می کند.
  • مقاومت و استحکام نایلکس خیلی بالاتر از نایلون می باشد و به همین دلیل برای جا به جایی مواد سنگین بایستی از نایلکس استفاده نمود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *