بسته-بندی-با-نایلون-شیرینگ

بسته-بندی-با-نایلون-شیرینگ


نکات موثر در بسته بندی

در بسیاری موارد از بسته بندی با نایلون شیرینگ استفاده می شود. این بسته بندی به منظور پک کردن محصول و تسهیل حمل و نقل آن و همچنین محافظت از الودگی و ضربه صورت می پذیرد. دستگاه شیرینگ و نایلون شیرینگ در انواع مختلفی وجود دارند که  بسته به نوع محصول می توانند آن را بسته بندی کنند.

نایلون شیرینگ نوعی نایلون است که برای پک کردن و بسته بندی محصولات به منظور محافظت آن ها از آلودگی و ضربه مورد استفاده قرار می گیرد. از نایلون شیرینگ هم برای بسته بندی در منازل استفاده می کنند و هم کارخانه ها و تولید کننده با استفاده از دستگاه های مخصوصی به بسته بندی محصولات با نایلون شیرینگ میپردازند. اگر نمی دانید منظور از نایلون شیرینگ چیست، بسته ها و پک های نوشابه را به خاطر بیاورید که بطری ها در یک سطح پایه قرار گرفته اند و با نایلونی محکم تمام سطح آن پوشیده شده است. دستگاه شیرینگ با ایجاد حرارت این پک ها را بسته بندی می کند.

نحوه کار با دستگاه بسته بندی با نایلون شیرینگ

نام فرآیند شیرینگ از لغت shrink گرفته می شود. این کلمه به معنی کوچک یا فشرده شدن است و در فرآیند شیرینگ که به کمک دستگاه و نایلون شیرینگ انجام می پذیرد، محصولات در کنار هم قرار می گیرند و محکم و جمع و جور می شود تا حمل و نقل آن ها و همچنین دسته بندی محصولات راحت تر صورت بگیرد.

بسته بندی با نایلون شیرینگ
بسته بندی با نایلون شیرینگ

فرآیند شیرینگ آخرین مرحله از بسته بندی می باشد. یعنی برای هر محصول به صورت جداگانه بسته ای ساخته شده است که با نایلون شیرینگ یک بسته بندی بزرگتر برای آن تولید می گردد.

برای پک کردن محصولات باید از دستگاه شیرینگ پک استفاده نمود که در انواع مختلفی تولید می گردند. از جمله آن ها میتوان به دستگاه شیرینگ تونلی، کابینی و دستگاه شیرینگ پلی اتیلن اشاره کرد. دستگاه شیرینگ به صورت کلی به این صورت عمل می کنند که نوار نقاله محصولات را به درون کوره مخصوص دستگاه شیرینگ انتقال داده، دستگاه مقداری کافی از نایلون شیرینگ را به دور محصولات می کشد. و حرارتی درحدود 160 الی 220 درجه باعث می شود نایلون جمع و وکیوم شود و به محصول بچسبد و پک محکمی برای آن درست کند.

بررسی انواع نایلون شیرینگ

نایلون شیرینگ در اندازه و ابعاد و طول و عرض های متفاوتی قابل تولید و دسترسی است و در برخی موارد نیز نایلون ها به صورت سفارشی در ابعاد مورد نیاز تولید می شود. چرا که برای بسته بندی محصولات، اندازه نایلون شرینگ در درجه اول قابل اهمیت است.

نایـلون شرینگ در دو نوع تولید و عرضه می شود. نایلون شیرینگ یک لایه و چند لایه. قطعا هر چقدر که این نایلون ها لایه های بیشتری داشته باشند، ضخیم تر و محکم تر می باشند. میزان ضخامت آن ها از حدود 30 میکرون تا 200 میکرون متغیر است. معمولا نایلون شیرینگ یک لایه به اندازه کافی ضخامت ندارد و برای استفاده از آن بهتر است چند بار و چند لایه از آن را برای بسته بندی به کار ببرید. انواع نایلون شرینگ از نظر جنس نیز می توان به نایلون pvc, po, pp و.. اشاره نمود.

برای اینکه محصولی با دستگاه و نایلون بسته بندی شود باید اول تعیین کرد که به چه نوعی از بسته بندی برای آن محصول نیاز است. هر کالا و محصولی با توجه به اینکه چیست و در چه دسته ای از محصولات قرار می گیرد، باید به شیوه خاص خودش بسته بندی شود. مثلا بسته بندی مواد غذایی تازه، محصولات فله ای، مواد شیمیایی، دارو ها، تجهیزات پزشکی، بطری های نوشابه و آب معدنی، بیسکوییت و شکلات و … همگی با هم متفاوت است و در خط تولید هر کدام از این ها نوع به خصوصی از بسته بندی نایلون شیرینگ استفاده می کنند.

بسته بندی با نایلون شیرینگ
بسته بندی با نایلون شیرینگ

بررسی کاربرد انواع دستگاه شیرینگ

همانطور که گفتیم بسته بندی هر محصولی با محصول دیگر ممکن است متفاوت باشد، و این تفاوت را دستگاه بسته بندی و نایلون شیرینگ ایجاد می کند. دستگاه شیرینگ در انواع مختلفی وجود دارند که عبارتند از:

دستگاه شیرینگ کابینی: اگر می خواهید در منزل یا کارگاه خود فرآیند بسته بندی را انجام دهید، این دستگاه می تواند به خوبی به شما کمک کند. همچنین از آن در رستوران ها یا مکان های این چنینی برای بسته بندی سریع محصولات غذایی انجام می پذیرد. و هر کدام از انواع نایلون شیرینگ را می توان برای استفاده با این دستگاه مورد استفاده قرار داد.

دستگاه شیرینگ تونلی: این نوع دستگاه در صنعت کاربرد دارد و ساختار آن کمی پیچیده تر هست که در آن قسمتی برای پخت فیلم شیرینگ وجود دارد و توسط پشم سنگ عایق می شود. دستگاه شیرینگ تونلی به علت آن که فاقد فک دوخت است، کار بسته بندی را با سرعت بیشتری انجام می دهد.

شیرینگ پلی اتیلن: این نوع دستگاه قدرت بالاتری دارند و برای بسته بندی هایی مانند آب معدنی بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

شیرینگ کانوایردار (اتوماتیک): این دستگاه حرفه ای ترین نوع دستگاه شیرینگ است و از سرعت بسیار خوبی برای بسته بندی برخوردار است و همچنین به صورت اتوماتیک عمل بسته بندی را انجام می دهد و محصولات را به بیرون از دستگاه منتقل می کند. این دستگاه دارای امکاناتی مانند تنظیم حرارت و سرعت است.

نکات مهم دیگر برای بسته بندی با نایلون شیرینگ

رول های نایلون شیرینگ را روی هم تلمبار نکنید. و آن ها را به اندازه زیاد نخرید که مدت زیادی بی استفاده بمانند و لوله مقوایی درون آن ها دچار تغییر شکل شود. سعی کنید هر زمان که می دانید رول های نایلون را می توانید استفاده کنید، آن ها را خریداری کنید. لوله های مقوایی داخل آن ها در صورتی که تغییر شکل دهند استفاده از رول را در داخل دستگاه به مشکل برمیخورد . پس از آن ها به درستی مراقبت نمایید. نکته دیگر برای حفاظت از مقواها این است که مطلقا رول ها را در معرض رطوبت قرار ندهید.

رول های نایلون را تحت فشار یا به شکل عمودی قرار ندهید. زیرا به مرور نایلون ها سر می خورند و استفاده از آن با مشکل مواجه می شود. استفاده از یک رول مخروطی باعث بسته بندی ناقص محصول می شود. پس آنها را افقی نگه دارید.

حتما مراقب حرارت دستگاه باشید که نایلون را ذوب نکند یا دچار سوختگی نشود. نایلون ها در برابر نور خورشید آسیب پذیرند، پس آن ها را دور از آفتاب نگهداری کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *