کاربرد پلاستیک حرارتی

کاربرد پلاستیک حرارتی


پلاستیک حرارتی و کاربرد پلاستیک حرارتی

پلاستیک‌های کاربردی انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها به دلیل ساختار و کاربردشان، از یک دیگر متمایز می گردند. پلاستیک حرارتی که در صنایع برای بسته بندی متداول می باشد، با نام وکیوم حرارتی و فیلم شیرینگ هم معروف است. این پلاستیک همانطور که از نامش مشخص است، به گرما حساس بوده و با اعمال حرارت، پلاستیک جمع می‌شود. در ادامه این مقاله کاربرد پلاستیک حرارتی را بررسی می کنیم.

پلاستیک حرارتی بعد از جمع شدن، کوچک شده و یک آب بندی سفت و منقبض در اطراف اقلام داخلش به وجود می آورد. در حالت عادی مانند سایر، پلاستیک هاست اما با اعمال گرما، پلاستیک کوچکتر می شود. بنابراین هنگام خرید پلاستیک حرارتی باید به انتخاب اندازه مناسب توجه ویژه ای داشت تا پس از اعمال گرما و جمع شدن پلاستیک، نیروی زیادی به اقلام داخلی وارد نشود.

نایلون های حرارتی در مدل های رنگی و شفاف، تولید می گردند و بعضی از محصولات قابلیت چاپ پذیری نیز دارند. شما می توانید فیلم شیرینگ را از عرض 10 تا 250 سانتی‌متر سفارش دهید. با توجه به تنوع در ضخامت و تعداد لایه‌های پلی اتیلن به کار رفته، ذکر این نکته لازم است که هر چقدر ضخامت بیشتر باشد، پلاستیک محکم تر می شود.

کاربرد پلاستیک حرارتی
کاربرد پلاستیک حرارتی

کاربرد پلاستیک حرارتی چیست؟

فیلم حرارتی برای بسته بندی بسیاری از محصولات مانند غذا، نوشیدنی، کتاب، جعبه فله و سایر کالاها مورد استفاده قرار میگیرد. اغلب دیده می شود که از آن در بسته بندی میوه و سبزیجات برای حفظ تازگی و جلوگیری از پوسیدگی خیلی سریع به کار می رود. به غیر از کاربردهای رایج، پلاستیک جمع شونده، استفاده های دیگری نیز دارد که در ادامه آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم:

برچسب‌گذاری

می‌توان به‌جای قرار دادن مستقیم روی کالاها، به عنوان برچسب نیز برای محصولات استفاده کرد.

طراحی بسته بندی

همانطور که در قسمت قبل اشاره شد، محصول قابلیت چاپ دارد، به همین دلیل از آن برای تزئین بسته بندی نیز استفاده می گردد تا جذابتر به نظر برسد، به عنوان مثال روی بطری های نوشیدنی کوکولا طرح‌های جذابی چاپ می شود که توجه مصرف کننده را جذب نماید.

ساختمان‌ها و خانه‌ها

نایلون شیرینگ میتواند از مواد بتن صنعتی در ساختمان ها محافظت نماید.

صنعت دریایی

شیرینگ، پوششی محکم برای قایق های ضد آب هنگام ذخیره سازی و حمل و نقل ایجاد می کند، به این ترتیب در هزینه‌ها صرفه‌جویی شده و خطر آسیب آب و هوا به اقلام کمتر می شود.

ذخیره سازی خانگی

این محصول را می توان برای نگهداری لباس‌های فصلی مانند چکمه و کت خز برای زمستان استفاده کرد تا از آسیب دیدن آنها در اثر رطوبت و گرد و غبار جلوگیری گردد. همچنین می توان از آن برای بسته بندی مجلات/کتاب‌ها برای محافظت استفاده نمود.

سفر

بسته بندی شیرینگ برای افرادی که زیاد سفر می کنند ضروری هست. می توان از آن برای وسایل بزرگ و کوچک استفاده کرد و به منظور سازماندهی اقلام کوچک در یک بسته به کار گرفت.

حمل و نقل

به طور گسترده در حمل و نقل اقلام حجیم و بزرگ برای جلوگیری از آسیب و صرفه جویی در هزینه استفاده می‌شود. همچنین برای محافظت از پول در بانک نیز به کار می‌رود تا مانع دستکاری آن شوند.

بسته بندی آب بندی

شرینک برای آب بندی اجسامی مانند سیم‌های برق، عایق کاری و جلوگیری از اتصال آن استفاده می‌شود و می‌تواند از بروز حوادث در آینده جلوگیری کند.

کاربرد پلاستیک حرارتی
کاربرد پلاستیک حرارتی

استفاده از پلاستیک حرارتی چه مزایایی به همراه دارد؟

در مطالب فوق در مورد کاربرد پلاستیک حرارتی گفتیم. بنابراین از جمله مزایای بسیار ویژه و منحصر به فرد این محصول عبارتند از:

  • محصول دارای یک از ظاهر براق و شفاف می باشد.
  • بسته بندی مورد نظر شما بسیار زیبا جذاب، دارای نظم خاصی نیز است و مورد پسند مشتری می باشد.
  • به هیچ عنوان گرد و غبار ذرات آلودگی به داخل بسته بندی راه پیدا نمی کنند

لازم به ذکر است این نکته را بیان کنیم که پلاستیک های حرارتی در ابعاد و ضخامت های مختلف تولید می گردند و همان طور که گفته شد این پلاستیک ها تنوع زیادی داشته و در کارخانه ها با توجه به در نظر گرفتن نیاز و سفارش مشتری تولید می شود. همچنین دارای انواع مختلفی نیز می باشد که شامل نایلون شیرینگ تونلی، نایلون شیرینگ روده ای، نایلون شیرینگ pvc و حرارتی می باشد. پلاستیک حرارتی کاربرد بسیار زیادی در صنایع داروسازی، کاشی سازی، خودرو سازی و تجهیزات خودرو لوازم خانگی و حمل و نقل به همراه دارد.

تفاوت پلاستیک حرارتی و شیرینگ

همان‌طور که در بالا نیز توضیح داده شد، پلاستیک حرارتی در معرض گرما منقبض می شود، شیرینگ نیز در لغت به معنای منقبض و جمع شدن است و هر دو یک محصول هستند. در صنعت هر دو اسم متداول می باشد اما شیرینگ یا شرینک بیشتر استفاده می شود. اگر تفاوت پلاستیک حرارتی با نایلون استرچ را نمی دانید، توصیه می کنیم مقاله “فیلم استرچ صنعتی” را مطالعه کنید. در انتها ذکر این نکته لازم است که بدانید، برای اعمال نایلون حرارتی در کسب و کارهای کوچک نیاز به یک سشوار صنعتی دارید و اگر حجم کار شما زیاد است، تونل‌های حرارتی بهترین انتخاب برای شما خواهند بود.

کارخانه پولاد پلیمر، انواع پلاستیک حرارتی را از ماده اولیه پلی اتیلن به صورت سه لایه از باکیفیت ترین مواد بازار تولید می کند. استرچ پولاد پلیمر به دلیل چسبندگی بالا، کشش مناسب و ممانعت از انتقال ضربه و رطوبت به کالا، انتخاب مناسبی برای بسته‌بندی صنعتی می باشد. برای دریافت لیست قیمت با شماره‌ ای درج شده در سایت تماس حاصل فرمائید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *